Množství na 4 větší bagety na 1 plech
Recept na tyto bagety vychází z mého předešlého receptu na medové bagety. Suroviny jsou v podstatě téměř shodné, ale rozdíl je v čase. Dospěla jsem konečně k poznání, že na ty nejlepší bagety se nemá spěchat.
#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 300 g
#pšeničnámouka hladká 500 g (250 g na preferment)
Můžete ale dát pouze hladkou mouku, pokud chcete co nejvíce nadýchaný výsledek.
voda 500 g (250 g na preferment)
sůl 12 g
#droždí čerstvé polovina kostky (polovina malé lžičky na preferment)
Preferment: Smíchejte polovinu hladké mouky s polovinou vody a přidejte polovinu malé lžičky droždí. Důkladně promíchejte a vypracujte hladké řídké těsto. Hněťte tak dlouho, dokud se nebude samo oddělovat od krajů mísy. Pak těsto přikryjte a nechte 12 hodin pracovat na kuchyňské lince.
Druhý den rozmíchejte zbytek droždí ve zbytku vody a přidejte ji i s hladkou a jemně mletou do prefermentu. Přidejte i sůl a opět vypracujete hladké těsto. Dejte si na čas. Klidně těsto zpracovávejte čtvrt hodiny.
Nechte kynout další hodinu. Pokud ale máte čas, klidně nechte těsto kynout v lednici do druhého dne.
Vykynuté těsto vyklopte na pomoučněný vál, několikrát přeložte, opět vložte do mísy a nechte hodinu kynout. Poté těsto opět vyklopte, pomoučněte a dlaní zlehka (!) pomačkejte. Těsto rozdělte na 4 díly. Každý díl přeložte a zabalte jako poštovní obálku a pak vyválejte bagetu.
Z pečícího papíru si vyrobte na plechu vlny, do kterých bagety dejte, aby naposledy nakynuly, ale zároveň se vám nerozjely a neslepily se dohromady. Bude to trvat další hodinu.
Troubu předehřejte na 250° C. Dolů si dejte nízký kastrol s horkou vodou.
Těsně než dáte bagety do trouby, je našikmo nařízněte.
Po 5 minutách, stáhněte teplotu na 210° C, vyndejte kastrol s vodou a pečte dalších zhruba 20 minut.
Jakmile jsou bagety upečené, přendejte na mřížku vychladnout.
A pak už jen křup!
Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?
Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.
Comments