top of page

Černá rýže s růžičkovou kapustou


Množství pro 4 lidi


Dostala jsem od kamarádů Báry a Radomíra černou rýži. Nikdy by mě nenapadlo, že bude tak dobrá. Obecně mi celozrnné rýže moc nechutnají, přestože jinde dávám celozrnným potravinám jednoznačně přednost. Raději sáhnu po bílé basmati. Dneska mě ale černá rýže příjemně překvapila. Doplnila jsem jí předposlední sklizenou zeleninou z naší zahrádky - růžičkovou kapustou. Ještě na mě na záhoně čeká jedna. Je to ideální zelenina pro ty, co nestíhají sklízet, protože může být na záhoně klidně celou zimu. Mráz jí totiž neublíží a pak, když na ní dojde, jak se hodí!
#černárýže 100 g

#růžičkovákapusta 120 g

#sýr Grana Padano 70 g

#přepuštěnémáslo 1 lžíce

#vejce 2 kusy

sůl


Rýži properte a vložte do hrnce. Zalijte dvojnásobným množstvím vody a přiveďte k varu. Vařte 20 minut a pak nechte ještě 20 minut přiklopenou dojít.


Růžičkovou kapustu vařte v osolené vodě zhruba 5 minut a pak slijte.


Kapustu rozmačkejte vidličkou nebo šťouchadlem na brambory. Pustí ještě trochu vody, ale to nevadí, tu tam můžete nechat. Smíchejte s rýži, nastrouhaným sýrem, vejci a osolte.


Na větší pánvi rozehřejte přepuštěné máslo a rozprostřete na ni směs. Přiklopte a nechte na mírném plameni zhruba 5 minut opékat. Pak vzniklou placku rozčtvrťte a opatrně zkuste otočit každý díl zvlášť a ještě chvíli opékejte.


Podávejte s vařenými bramborami, petrželkou a kimči nebo kysaným zelím.

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

bottom of page