top of page

Čočkový dhal


Množství pro 4 osoby


Indický dhal jsem jedla mockrát a nikdy nechutnal stejně. Dokonce i od stejné osoby je pokaždé jiný. Je to totiž hodně variabilní jídlo. Nebojte se experimentovat. Většinou začínám dhal s čočkou v ruce a malé exkurzi po kuchyni. I hustota je pokaždé jiná. Záleží, jestli máte chuť spíš na polévkovou verzi nebo na kaši.Můžete vybrat čočku půlenou loupanou nebo celou neloupanou tak jako já. Dhal s oloupanou čočkou je více krémový. Oloupaná čočka se také daleko rychleji uvaří a nemusí se namáčet.

#cibule 1 střední

#česnek 3 stroužky

#voda 400 - 800 ml

#citrón šťáva z poloviny

#olejkokosový 2 lžíce

Pokud ji nemáte, orestujte na troše oleje cibulku, přidejte mrkev, stroužek česneku, dvě rajčata, kousek cukety nebo lilku, a když je zelenina měkká, rozmixujte.


#garammasala koření 1 lžička

#římskýkmín 1/2 lžičky

#kari sladké 1 lžička

#skořice mletá 1/2 lžičky

#pepř 1/2 lžičky


Pokud jste vybrali červenou čočku neloupanou, namočte ji na pár hodin do vody. Tu pak slijte a zalijte v hrnci novou tak, aby hladina vody byla zhruba 2 cm nad čočku. Vařte ji zhruba 20 minut. Oloupaná se nemusí vařit předem.


Všechno koření rozemelte nebo roztlučte v hmoždíři. Na oleji orestujte cibuli nakrájenou nadrobno. Přidejte česnek, zázvor a koření a chviličku opékejte. Pak přidejte čočku, zalijte vodou, citrónovou šťávou a přiveďte k varu. Vařte 10 minut. Na konci do dhalu zamíchejte kokosové mléko, omáčku z pečené zeleniny a osolte. Pokud jste použili čočku celou, můžete dhal trochu pomixovat. Není to ale nutné.


Jídlo ozdobte na nudličky nakrájenou paprikou, koriandrem, cibulkou, klíčky, čili papričkou - zkrátka tím, na co máte zrovna chuť ;-)


Dočetli jste až sem?

Líbil se vám článek?

Pomohl vám?


Můžete mě podpořit tím, že za něj zaplatíte. Částka je volitelná.


Stačí načíst tento kód pro platbu v mobilním bankovnictví.


Děkuji 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuální nabídku kurzů vaření.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

Comments


bottom of page