top of page

Phad Thai

Aktualizováno: 21. 6. 2022

Množství pro 4 osoby


Phad Thai je jednoduché thajské jídlo. Klíčem k úspěchu je příprava jednotlivých ingrediencí dopředu tak, abyste měli vše po ruce. U spousty asijských jídel totiž platí, že čím déle je děláte, tím je jídlo ve výsledku horší - rozvaří se, suroviny ztratí svou jedinečnou chuť a spojí se do jedné. To nechceme ani tady.

#rýžovénudle ploché 400 g (označené phở)

#vejce 4 kusy

#tofu marinované 250 g

#šalotka 2 střední kusy

#česnek 6 stroužků

#jarnícibulka 6 kusů

#arašídy pražené 160 g

#kvašenázelenina ředkev či vodnice 4 lžíce

Můžete ale použít i jiný druh pickles. Já občas sáhnu třeba po kimči nebo po nakládaném celeru (jako dnes).

#mungo klíčky 200 g

#koriandr svazek

#limetka 2 kusy

#čilipaprička 2 kusy

#cukr hnědý 4 lžičky

#sezamovýolej 4 lžíce

#shoyu sójová omáčka 4 lžíce

#tamarindováomáčka 4 lžíce

Omáčku si můžete koupit, ale pokud seženete čerstvý tamarind, zkuste si ji doma připravit podle tohoto návodu.


Rýžové nudle namočte na hodinu do vody. Těstoviny do sebe nasáknou vodu, na pánvi pak během chvíle krásně změknou a nebudou se lepit.


Mezitím si připravte všechny suroviny. Samotná příprava phad thai na pánvi je velmi rychlá, proto je důležité mít všechno pěkně po ruce.


Podél kraje každého talíře, na který budete phad thai servírovat, si připravte malé hromádky z těchto suroviny:

  • nahrubo nasekané arašídy

  • nasekaný koriandr

  • čtvrtku limetky

  • trochu nasekaného čili

  • jarní cibulku šikmo nakrájenou

  • mungo klíčky

Šalotku i česnek oloupejte a nasekejte nadrobno a rozdělte na 4 hromádky. Každé vajíčko rozklepněte do svého hrnečku.


Vedle pánve si připravte vymačkanou šťávu z limetky, sezamový olej, cukr a tamarindovou pastu. Já si třeba před přípravou všechny suroviny smíchám a rozdělím na 4 díly.


Rozpalte pánev nebo ideálně wok. Nejdříve si orestujte tofu nakrájené na kostky. Těsně před přidáním tofu na pánev, olej trošičku osolte. Tofu se nebude přichytávat. Opečené tofu rozdělte také na připravené talíře.


Doporučuji na pánvi připravit každou porci zvlášť. Na troše oleje osmahněte díl šalotky a česneku. Přidejte 1/4 nudlí a za stálého míchání smažte asi minutu, než změknou. Odhrňte je na kraj pánve, dejte na ně lžíci kvašené zeleniny a na druhou část pánve rozklepněte vejce. Nechte ho trochu zatáhnout a pak promíchejte s nudlemi a zeleninou. Dochuťte cukrem, šťávou z limetky, tamarindovou pastou a shoyu omáčkou.


Nandejte na připravený talíř k ostatnímu.

 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuálný nabídku kurzů vaření.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

100 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše