top of page

Vykuřovadla

Tento článek vyšel v roce 2022 v 10. čísle Pravého domácího časopisu.


Vykuřovat prostor je prastarý zvyk, který se objevuje ve většině kulturách. S nějakou formou vykuřování prostoru se potkáte při různých slavnostech, rituálech a svátcích. Tento článek nebude o tom, jak si vyrobit vykuřovadlo podle jasných pravidel a jak ho potom použít. Je o tom, jak si vykuřovadla vyrábím já a jak je používám. Věřím, že neexistuje jeden unikátní a správný způsob, ale zcela jistě je správně, pokud si vykuřovadlo vyrobíte tak, jak to cítíte vy třeba i s pomocí tohoto článku a použijete ho k očistě svého prostoru.Jako první rostlina, která vás v souvislosti s tímto tématem napadne, bude pravděpodobně bílá šalvěj. Používá se při rituálech po celém světě. Tamní indiáni ji považovali za jednu z nejposvátnějších bylin. Roste ale na západním pobřeží Ameriky.


Křesťané pálí v kostelech kadidlo. Dříve spíše proto, aby dezinfikovali prostor a zabránili v šíření virů a infekcí. Kadidlo ovšem dokáže také snižovat úzkost a působí antidepresivně, takže by se dalo říct, že použití kadidla a obecně vykuřovadel je i aromaterapeutická záležitost. Jelikož jde současně o vzácnou bylinu, umocňuje i posvátnost okamžiku v kostelech.


Řada knih o bylinkách, které jsem četla, často zmiňují, že většina bylin, které nám pomohou, nám často rostou na vlastní zahradě a obecně poblíž místa, kde žijeme. Proto při výrobě vykuřovadla sahám po bylinkách, které mi rostou poblíž ať už divoce nebo na vysazené na zahradě. Je to třeba šajvěj lékařská, šalvěj rozmarýna nebo pelyněk čerbobýl. Ten ostatně používali naši předci jako vykuřovadlo velmi často. Osvědčila se mi ale také třezalka tečkovaná nebo řebříček obecný.


Jak si vyrobit vlastní vykuřovadlo?


Připravte si asi 10 kusů čerstvých stonků s listy vybrané byliny dlouhých zhruba 20 cm. Bavlněný provázek (já použila šňůrky na macrame).


Stonky srovnejte k sobě od horní části a dole zastřihněte, ať máte všechny stejně dlouhé. Výjimku snad tvoří jen řebříček, který musíte poskládat k sobě cik cak květenstvími. Ve spodní části pevně svažte k sobě tak, abyste měli jedn konec kratší (cca 20 cm) a druhý delší (cca 60 cm). Z kratšího konce udělejte na provázku smyčku, za kterou svazek pověsíte. Druhým delším koncem provázku pevně omotejte svazek po celé délce. Mějte na paměti, že bylinky při vysychání ztratí na objemu, tak aby vám držely pohromadě i po usušení. Na konci zavažte. Svazek nechce na dobře větraném místě ve stínu uschnout. Bude to trvat zhruba 3 týdny.Jak vykuřovat prostor


Pokuste se alespoň částečně vyčistit prostor, který chcete vykouřit od starých a nepotřebných věcí. Ty co zůstanou, dejte na svoje místo. Udělejte běžný úklid.


Vybraný svazek bylin na konci zapalte, sfoukněte a nechte doutnat. Je vhodné pod doutnajícím vykuřovadlem držet talířek kvůli odpadávajícím ohořelým zbytkům. Můžete na něj vykuřovadlo i položit.


Obejděte celý dům i přilehlé prostory se záměrem očisty. Na nic dalšího nemyslete. Pošlete špatnou energii všeho druhu pryč z domu. Vzpomeňte i na své myšlenky, kterých se chcete zbavit a i ty pošlete pryč.


Po skončení rituálu bylince poděkujte za její práci a otevřete dveře a okna, aby mohl kouř odejít pryč. Zkuste poděkování vyslovit nahlas.


Po rituálu můžete doutnající konec ustřihnout nebo udusit zapíchnutím do misky s pískem a zbytek svazku použít příště.


TIP: Pokud se rozhodnu pro očistu našeho domu, dělám to nejraději, když jsem sama doma. Lépe se soustředím na celý proces.


Comments


bottom of page