top of page

Housky s dvouzrnkou


Množství na 8 velkých nebo 12 menších housek (dva plechy)


Můj první recept s dvouzrnkovou moukou, která je považována za znovuobjevenou superpotravinu našich předků. Jedná se o prastarou odrůdu pšenice podobně jako třeba špalda nebo kamut. Výsledek předčil moje očekávání, a tak zařazuji tyhle houstičky napevno do mého svačinového arzenálu. Jen budu asi muset dělat dvojnásobné množství. Mizí mi tu pod rukama :-)#dvouzrnkovámouka celozrnná jemně mletá 200 g

#pšeničnámouka hladká 150 g

#droždí čerstvé 20 g

cukr 1 lžička

sůl 10 g

#tvaroh odtučněný 250 g


hladká mouka na posypání válu

vejce na potření

mák na posypání


Droždí rozdrobte do mísy, zasypejte lžící mouky a cukrem. Zalijte trochou vlažného mléka a nechte 10 minut v teple vzejít kvásek.


Ke kvásku přidejte všechny ostatní suroviny (mouku prosejte) a vypracujte vláčné a hladké těsto. Bude trochu řidší, ale toho se nebojte. Těsto nechte hodinu kynout na teplém místě.


Troubu zapněte na 190° C. Těsto vyklopte na pomoučněný vál, rozdělte na 8 nebo 12 dílů a upleťte housky. Je to jako kdybyste pletly copánek a kraje zasuňte pod houstičku.


Dávejte je na plech vystlaný pečící fólií, pomašlujte vejcem a posypte mákem. Pečte v troubě 17 minut. Pak nechte houstičky vychladnout na mřížce.

Comments


bottom of page