top of page

Brusinkový džem

Množství pro 8 malých 140 ml skleniček


Tenhle rok další zavařovací premiéra: ano, po okurkách jsou to brusinky. Zkuste tenhle skvělý brusinkový džem se skořicí. Váš nakládaný hermelín s ním totiž bude dokonalý!

#brusinky 800 g

Brusinky přeberte a vyndejte ty bílé a světle růžové. Pokud je dáte v krabičce s mokrým hadříkem do tmy, během pár dní dojdou.

#cukr 250 g

#citrón šťáva z jednoho kusu

#jablko jedno menši kyselé

#skořice 1 svitek


Brusinky v míse prosypejte cukrem, přidejte šťávu z citrónu a promíchejte. Přikryjte a nechte v chladu do druhého dne. Párkrát promíchejte. Druhý den brusinky trochu promačkejte, slijte šťávu a tu 10 minut povařte se svitkem skořice. Do šťávy pak přidejte brusinky, nastrouhejte k nim oloupané kyselejší jablko a přiveďte k varu. Vařte 3 minuty a nechte 30 minut stát. Poté brusinky rozmačkejte pomocí měchačky o bok hrnce, část můžete i rozmixovat a opět přiveďte k varu. Odstavte.


Horký džem plňte do čistých vyvařených skleniček a ihned zavíčkujte.


Džem ještě zavařuji. Jak? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.Dočetli jste až sem?

Líbil se vám článek?

Pomohl vám?


Můžete mě podpořit tím, že za něj zaplatíte. Částka je volitelná.


Stačí načíst tento kód pro platbu v mobilním bankovnictví.


Děkuji 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuální nabídku kurzů vaření.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

bottom of page