top of page

Halušky s tempehem


Množství pro 4 osoby


Tohle jídlo zbožňuji. Vychází z receptu, který vymyslel můj kamarád kuchař Petr. Několik let se tyhle halušky podávaly v Nenačovicích na Biodožínkách. Jen jsem si upravila poměry a místo hrašky použila jemně namletý zelený hrách.#žitnámouka chlebová 120 g

voda 250 ml

#cibule 2 větší kusy

#kysanézelí s kmínem 400 g (pokud máte bez kmínu, jednoduše přidejte ještě lžičku kmínu)

#tempeh uzený 200 g

sůl


Hrachovou mouku smíchejte s žitnou, lžičkou soli a vodou. Důkladně rozmíchejte a nechte půl hodinky stát.


Dej vařit ve větším hrnci osolenou vodu.


Nakrájejte cibuli a tempeh na kostičky. Cibuli opékejte na oleji v hluboké pánvi nebo woku tak dlouho, dokud nezhnědne. Pak přidejte tempeh a také chvílku opékejte. Nakonec přidejte pokrájené zelí a prohřejte ho.


Těsto buď protlačte přes síto na halušky nebo jím naplňte pytlík a vytlačte přes tvořítko do vroucí vody. Vařte 8 minut. Pak slijte a přidejte k opečené směsi cibule, tempehu a zelí. Promíchejte a podávejte ozdobené jarní cibulkou. 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

댓글


bottom of page