top of page

Mirabelková klevela

Když vám kamarádka nabídne, že vám přiveze mirabelky a vy jí připravíte dvě obří přepravky, může se stát, že vám je fakt přiveze :-) Nebudu vás děsit množstvím, které jsem zpracovala a ani kolik mám teď ve špajzu litrovým sklenic s klevelou, proto udávám recept na pár skleniček ;-)


Klevela je skvělá jako náplň do koláče, na lívance nebo do bílého jogurtu.


#mirabelky 2 l rozvařených bez pecek (cca 3-4 kila v syrovém stavu)

#cukr 500 g


Mirabelky upláchněte, dejte do hrnce a zahřívejte na mírném plameni. Nemusíte přidávat vodu, pustí totiž šťávu. Za občasného míchání zahřívejte tak dlouho, až budou všechny rozpraskané a rozvařené. Poté propasírujte přes cedník.


Do rozvařených mirabelek přidejte pektin rozmíchaný s cukrem a vařte na mírném plameni zhruba čtvrt hodiny. Pokud chcete mít klevelu hustější, zredukujte ji delším vařením.


Horké plňte do čistých sklenic a zavíčkujte.


Víčka ještě můžete potřít alkoholem.


Takto připravenou klevelu ještě zavařuji. Jak? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

Comments


bottom of page