top of page

Řecká musaka s quinoou a ořechy

Množství pro 6 osob


Tradiční řecká musaka mě lákala už dlouho. Mleté maso jsem nahradila quinoou a vlašskými ořechy. Musím říct, že s tímto jídlem bylo poměrně dost práce. Jednotlivé ingredience se totiž musí připravit zvlášť a pak po vrstvách zapéct. Určitě si na musaku vyčleňte více času. Výsledek ale stojí zato.


#quinoa 50 g

#vlašskéořechy sekané 50 g

#šalotka 2 kusy

#česnek 5 stroužků

#olivovýolej 4 lžíce

#lilek 2 kus

#brambory 3 velké (cca 500 g)

#sekanárajčata mražená nebo konzervovaná 390 g

sůl


Do hrnce dejte quinou, zalijte vodou, osolte a přiveďte k varu. Vodu slijte a nalijte čistou tak, aby byla 1 cm nad okraj quinoy. Opět přiveďte k varu a vařte 5 minut. Pak nechte pod pokličkou dojít zhruba 15 - 20 minut.


Na pánvi na olivovém oleji osmahněte nakrájenou šalotky a nasekaný česnek a smíchejte s vařenou quinoou a sekanými vlašskými ořechy. Osolte a opepřete.


Lilky nakrájejte podélně na cca 1 cm silné plátky a posolte z obou stran. Nechte stranou 20 minut vypotit. Pak opláchněte a usušte utěrkou. Dejte na plech, potřete olejem a ogrilujte z obou stran (můžete i na pánvi).


Brambory oloupejte a podélně také nakrájejte na cca 1 cm plátky. Dejte do hrnce, zalijte vodou, přiveďte k varu a vařte 5 minut. Pak slijte.


Nyní si připravte bešamel:

#máslo 50 g

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 1,5 zarovnané lžíce

#muškátovýoříšek mletý špetka

#mléko 250 ml

pepř

sůl


V rendlíku rozpusťte máslo, přidejte mouku a za stálého míchání restujte přibližně minutu. Přidejte mléko a metličkou rozmíchejte. Přiveďte k varu a vařte na mírném plameni za občasného míchání 15 minut. Osolte a dochuťte čerstvě nemletým pepřem a muškátovým oříškem.


Do ještě teplého bešamelu přidejte:

#vejce 3 kusy

#sýr nastrouhaný nahrubo 100 g - Čedar, starší Gouda, Appenzeller, Gruyere nebo nějaký jiný výraznější


Zapněte si troubu na 170° C.


Nyní do zapékací mísy skládejte jednotlivé vrstvy. Začněte lilkem, pak dejte quinou s ořechy, brambory a rajčata. Jakmile vyskládáte všechny suroviny, navrch dejte bešamel s vejci a sýrem.


Dejte mísu s musakou do trouby a pečte 30 minut. Troubu vypněte a jídlo nechte ještě 20 minut v troubě dojít.


Podávejte s řeckým #jogurt em s rozetřeným česnekem a sekanou jarní cibulkou.

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Comments


bottom of page