top of page

Zapečené palačinky s mangoldem


Množství pro 6 osob, jedna zapékací nádoba velikosti pekáčku


Zkusila jsem udělat palačinkové těsto z jogurtu a výsledek mě moc mile překvapil. Nejen že byly palačinky krásně vláčné, ale pěkně držely a netrhaly se i když jsem je dělala tenoulilinkaté. Pak jsem je zapekla s mangoldem a sýrem Gruyére, což je povýšilo na opravdovou lahůdku.Těsto na palačinky:

#vejce 4 kusy

#pohankovámouka hladká 200 g

#jogurt 150 g

#přepuštěnémáslo 2 lžíce + na vymazání zapékací mísy

#voda 400 g


Náplň:

#mangold 400 g

Místo mangoldu můžete klidně použít i planou bršlice kozí nohu. Více o ní najdete v mém příspěvku o planých bylinkách.

#cibule 3 kusy

#česnek 5 stroužků

#sýr Gruyére 120 g

#gomasio 4 lžíce

Gomasio si můžete vyrobit sami doma podle tohoto receptu.


Všechny suroviny na těsto smíchejte dohromady. Dejte pozor, abyste neměli v těstě hrudky. Těsto nechce 15 minut odležet.


Pokud děláte palačinky na palačinkovači, dejte rozpuštěné máslo do těsta. Pokud je děláte na pánvi, nechte si ho stranou na potření pánve.


Nyní si připravte tenoučké palačinky.


Mangoldu odkrojte tuhé stonky a spařte ho vroucí vodou. Cibuli nakrájejte na měsíčky a osmahněte na přepuštěném másle, dokud nezačne cibulka hnědnout. Na minutu přidejte i česnek nakrájený na plátky. Slijte mangold a také přidejte do směsi. Chvíli duste a pak odstavte.


Směs smíchejte se zakysanou smetanu a rozmixujte dohladka. Osolte a opepřete. Gruyére nastrouhejte najemno a polovinu přidejte do směsi.


Předehřejte si troubu.


Každou palačinku potřete směsí a zarolujte. Až budete mít všechny naplněné, nakrájejte je na špalíčky a ty rovnejte vedle sebe do máslem vymazané zapékací mísy. Nakonec posypejte zbytkem sýra a gomasiem.


Zapékejte v troubě při 200 °C 20 minut.


TIP: Podávat můžete s řeckým jogurtem, do kterého vmícháte několik stroužků rozetřeného česneku se solí a čerstvou mátu.

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším? Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

Comentários


bottom of page