top of page

Polévka z červené čočky

Množství pro 4 osoby


Většinou radím nepodcenit přípravu na omáčky nebo polévky a mít po ruce poctivý zeleninový vývar. Jsou ale polévky, kdy to můžete trochu ošulit a udělat to tak trochu zároveň. Zvlášť teď, když bylinky rostou závratným tempem a libeček a petržel nás začínají přerůstat. Nebojte se také do polévek dávat čerstvou zeleninu jako třeba ředkvičky nebo rukolu. Budete koukat, jak je to dobrý!
#červenáčočka 160 g

#slunečnicovýolej 4 lžíce

#cibule 2 kusy

#česnek 5 stroužků

#libeček větší stvol

#petržel několik stvolů

#řapíkatýceler 5 stvoly

#kari koření 1 lžíce

#garammasala koření 1 lžíce

sůl (může být černá)

voda 1500 ml


na ozdobu:

#rukola dvě hrsti

#ředkvičky větší svazekZ libečku i petržele si nechte stranou pár lístků na dochucení na závěr.


Cibuli oloupejte a nakrájejte na měsíčky. Česnek oloupejte a nasekejte. Všechny suroviny dejte do hrnce zalijte vodou. Přiveďte k varu a nechte pobublávat 20 minut. Pak vytáhněte stvoly bylinek, ochutnejte, případně dosolte a podávejte bylinkami, které jste si dali stranou a s nakrájenými ředkvičkami a rukolou. 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

bottom of page