top of page

Salát z cizrny, lilku a rajčat

Množství pro 4-5 osob


Výtečný teplý salát z cizrny, lilku a rajčat vám provoní podzim, který právě začal. Mám ho moc ráda, protože se skvěle kombinuje s čerstvými saláty nebo se dá použít jako příloha. My si ho o víkendu dali s šopským salátem a rozpečeným sýrem raclette na bramborách vařených ve slupce.#cizrna 450 g uvařené Tomuto množství odpovídá přibližně 160 g cizrny v suchém stavu. Cizrnu namočte přes noc, ale klidně i přes dvě. Jen nezapomeňte vyměnit vodu. Tu pak slijte. Cizrnu zalijte čistou vodou tak, aby přesahovala alespoň o 2 cm nad okraj a vařte v papiňáku 45 minut spolu se lžičkou #majoránka#majoránka. Prý potom cizrna tolik nenadýmá. Pokud nemáte papiňák, vařte v hrnci hodinu a půl. Vodu rozhodně nevylévejte. Je plná bílkovin a bude se vám hodit do ostatních jídel. Cizrnu, kterou hned nespotřebujte, nasypte do krabiček a zamrazte na příště. Zamrazte i zmíněný vývar.


#lilek 1 střední kus

V tomto receptu jsem použila lilek bílý. To jen abyste ho na fotce dlouho nehledali :-)


#rajčata 4 kusy

#cibule červená 1 kus

#česnek 4 stroužky

#olivovýolej 50 ml

#provensálskékoření 1 vrchovatá lžička

sůl


Na olivovém oleji opečte na měsíčky nakrájenou cibuli. Asi po 5 minutách přidejte na minutku česnek a lilky nakrájené na kousky. Posypte provensálským kořením a opékejte dokud lilky nezměknou. Na konci na pánev přidejte i nakrájené rajčata a uvařenou cizrnu, chvíli prohřívejte a osolte.


 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

bottom of page