top of page

Šišky s mákem nebo strouhankou

Množství pro 5 osob


Šišky s mákem nebo se strouhankou? Já mam tohle jídlo spojené s jednou návštěvou u tety, kterou si jinak skoro nepamatuji. Byla jsem tehdy fakt maličká. Že jsem tam ale tenkrát dostala šišky se strouhankou a jejich chuť, to si pamatuji dodnes.


Zkoušela jsem dělat šišky v bezlepkové verzi s polentou, bohužel to nebylo ono, a tak se vracím zpět ke svému původním receptu.Nejdříve si připravte posyp na šišky. Je to lepší. Jestli jste jako já, tak vás řídnoucí bramborové těsto bude znervózňovat, a tak je fajn mít všechno nachystané předem. Množství je uvedeno tak, že zhruba polovina strávníků si dá šišky sladké a půlka slané. Většinou si dá každý trochu toho a trochu toho ;-)


#mák mletý 60 g

#cukr moučka 60 g


Jednoduše smíchejte


#sezam 1 lžíce

#muškátovýoříšek na špičku nože

#sůl lžička


Na jedné lžíci másla opražte strouhanku se sezamem a pak přidejte ostatní a zamíchejte.


Připravte si velkou mísu, do které dáte zbývající rozpuštěné přepuštěné máslo ;-)


#brambory uvařené den předem 850 g

#pšeničnámouka hrubá 150 g + na podsypání

#vejce 1 kus

#sůl špetka


Dejte si vařit osolenou vodu do velkého hrnce. Bramborové těsto vám bude řídnout, a tak je dobré, když voda čeká na šišky nebo obráceně.


Brambory oloupejte a nastrouhejte do velké mísy najemno. Přidejte všechny uvedené ingredience a vypracujte těsto. Pomocí mokrých rukou tvarujte šišky a dávejte po částech do vroucí vody. Já udělala zhruba 40 šišek a vařila je v 5 várkách po 3 minutách. Pokud budete dělat šišky menší, budete potřebovat méně času a naopak. Vyndavejte je do připravené mísy s máslem, opatrně promíchejte a přiklopte, ať nevystydnou.


Podávejte buď s mákem nebo ochucenou strouhankou. Můžete ještě přelít máslem.Comments


bottom of page