top of page

Citrónový krém

Množství na 3 skleničky 250 ml / na 8 tartaletek


Citrónový krém nebo také lemon curd je hit! V posledních měsících na mě vykukuje odevšad. Dostala jsem ho i ochutnat ve fantastické verzi od kamaráda Miloše. To byla poslední kapka. Musela jsem ho zkusit taky. Není to nic složitého (4 ingredience, hotové do půl hoďky) a výsledek vás ohromí. Parádně se hodí na palačinky, sladké pečivo, jako krém na dort nebo na tartaletetky.

#žloutek 7 kusů

#citrón kůra ze 4 kusů + 130 ml šťávy

Já dávám přednost bio. Však víte. U citrónů to platí dvojnásob. Zvlášť když používáte i kůru.

#máslo 90 g

#cukr 100 - 140 g

Já dala 120 a klidně bych snesla i méně. Ochutnávejte a případně upravte podle sebe.


Nastrouhejte kůru ze všech uvedených citrónů tak, že citrón zůstane ještě trochu žlutý. Do krému by neměla přijít bílá část kůry, díky které by mohl zhořknout. Jinak vše dejte do hrnce. Ve vodní lázni pomalu rozehřívejte a neustále míchejte. Jakmile budete mít rozpuštěné máslo, je možné krém ještě pořádně rozmixovat. Zbavíte se tak citrónové kůry a vznikne krém úplně hladký. Není to ale nutné. Záleží jen a jen na vás.


Krém pak dál zahřívejte a on bude postupně houstnout. Celý proces zahřívání ve vodní lázni mi trval asi 10 minut, než jsem dosáhla požadované hustoty.


Pak jsem krém přendala do skleniček. Po zavíčkování jsem ho dala do lednice. Tam by měl vydržet pár týdnů.


Citrónový krém můžete vyzkoušet na tartaletkách (recept na těsto a čokoládou verzi tartaletek zde). Jsou ozdobené mrazem sušenými borůvkami a jsou božské!

 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuálný nabídku kurzů vaření.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

댓글


bottom of page