top of page

Švýcarské sýrové fondue

Množství pro 3-4 osoby


Miluji sýry. A obzvláště ty švýcarské. Fondue je navíc tak společenské jídlo, že si přímo říká a to, abyste jej připravili na prázdninové posezení s přáteli.

Ve švýcarském kantonu Fribourg připravují fondue z těchto sýrů:

#sýr Gruyère 300 g

#sýr Vacherin Fribourgeois 300 g


Tyto sýry se zde i vyrábějí a pokud pojedete okolo města Gruyère, určitě doporučuji prohlídku místní sýrárny Gruyère i čokoládovny Maison Cailler. Je to neopakovatelný gurmánský zážitek!


Tak ale zpět k fondue a sýrům (ne že by se fondue nedalo dělat i z čokolády ;-))))


Budete ještě potřebovat:

#česnek stroužek

#víno bílé suché 3 dcl

#kukuřičnýškrob 1 zarovnaná lžíce

#třešňovice Kirsch 0,02 - 0,04 l

Ve Švýcarsku jí dávají spíše víc, ale mě už to přijde hodně výrazné. Doporučuji zkusit začít s málem a pak případně přidat.

#pepř 2 špetka


Vytřete rozpůleným česnekovým stroužkem kotlík na fondue nebo litinový rendlík. Dejte do něj na hrubém struhadle nastrouhaný sýr a zalijte vínem. Za stálého míchání pozvolna rozehřívejte. Dejte si pozor, aby se sýr nezačal vařit, protože jinak se srazí a oddělí se od vody. Stalo se mi to taky, když jsem se zakecala s kamarádkou. Opravdu na to pozor!


Když je sýr rozpuštěný, přidejte pálenku a škrob. Rychle a důkladně rozmíchejte. Pokud se vám přece jen sýr trochu oddělí, škrobem se teď opět pěkně spojí. Pak už jen dochuťte muškátovým oříškem a pepřem.


Kotlík přendejte nad zapálený kahan nebo svíčku a přeneste na stůl.


Připravte buď nakrájené pečivo (bagety, bulky nebo houstičky) a/nebo malé brambůrky vařené ve slupce.


Napichujte na vidličky a namáčejte do sýra. Vítejte ve Švýcarsku!


K zapíjení zvolte jablečný džus nebo víno a k doladění chuti nakládanou zeleninu. Kdo má problém s trávením, zapíjí teplým čajem. Pozor, jídlo je hodně syté, neuškodí na odlehčení salát.


Na závěr zajímavost: Kdo se zapomene a spadne mu kousek pečiva do sýra, musí zaplatit rundu pro celý stůl. U žen prý postačí, když políbí vedle sebe sedícího muže ;-)

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

Comments


bottom of page