Na klíčení semínek a luštěnin není nic náročného. Nepotřebujete na to ani speciální nádoby. Chce to zkrátka jen mít doma sklenice s víkem. Bez velkých vědeckých důkazů si každý dokáže přestavit, kolik dobrého se ukrývá v probuzených semínkách a jak dobře nám to zejména v zimě udělá.
Existuje spoustu návodů a rad, jak a co klíčit nejlépe. Ideální ale bude, když otevřete v kuchyni šuplík nebo zajdete do špajzu a podíváte se, jaké poklady se tam nachází. Protože pak můžete začít klíčit hned dneska!
Zásady klíčení v kostce
Přes noc semínka ponořte do vody, aby nabobtnala.
Druhý den voda slijte a semínka propláchněte. Semínka už by neměla zůstat potopená. Udržujte je pouze vlhká.
Klíčky nechávám klíčit v temnu při pokojové teplotě.
Každý den semínka minimálně 2x propláchněte vlažnou vodou.
Pokud klíčíte víc než 4 dny, propláchněte klidně i 3x denně.
Klíčit se dá ve speciálních nakličovacích miskách. Dříve jsem je používala. Jsou hodně praktické. Vydržely mi 10 let. Už jsem si je ale nepořizovala, protože jsem vyzkoušela klíčení ve sklenicích s víkem, které nedotahuji, aby mohl k semínkům vzduch. Proplachuji buď přes pootevřené víko nebo sítko.
S úspěchem se dá prý použít i proděravělá pet lahev.
Rychlost růstu klíčků závisí na konkrétním druhu vybraných semínek a okolní teplotě.
Klíčky můžete buď ihned použít nebo uchovat v ledničce, kde se jejich růst zpomalí až zastaví. Vždy je před použití propláchněte.
Toto je výčet semínek, která jsem kdy klíčila já. Na internetu najdete i spoustu dalších možností. Fantazii se tady meze nekladou. Nakličovat se dají třeba fazole mungo. Bývá to asi nejčastěji klíčená luštěnina. Po 2-4 dnech klíčení je naklíčené mungo konzumovatelné. Chutná podobně jako čerstvý hrášek. Mungo používám nejčastěji tak, že namažu kváskový chléb čerstvým sýrem nebo hummusem a ten jednoduše obtisknu do misky s naklíčeným mungem.
Také mungo přidávám do polévek. Třeba do téhle mrkvové.
Osobně mám nejraději naklíčenou čočku. Použijte tu neloupanou. Je jedno jestli červenou, černou, zelenou nebo hnědou. I když pokud bych měla zalobovat za jednu, tak chuťově mě dostala červená. Pro naklíčení budete potřebovat 3-4 dny. Ta se ale zrovna nejčastěji prodává v půlenou, loupané variantě. Pozor na to.
Co mě hodně překvapilo je klíčení slunečnice. Ta vám totiž vyklíčí i když je už oloupaná a chutná velmi dobře. Je hotová za 2-3 dny.
Směs naklíčené čočky a slunečnice jsem tentokrát použila do náplně tortil. Smíchala jsem nakrájený ledový salát, papriku, feta sýr, pár lžic jogurtu s čočkou a slunečnicí. Vše jsem pak zabalila na suché pánvi ohřátých tortil.
Nakláčená slunečnice je skvělá do závinu.
Pak jsou tu drobná semínka jako je pískavice, hořčice, vojtěška nebo semínka řepy. Klíčky se dají použít i po pár dnech. Pokud ale chcete použít celé malé rostlinky, bude to trvat i 8-10 dní.
Zejména naklíčená řepa je v salátech efektní. Je totiž fialová.
Já drobné klíčky dávám třeba do jarních závitků.
Hrách jsem klíčila v poslední době několikrát. Díky tomu, že je hrách velký, dobře se proplachuje. Jeho naklíčení trvá zhruba 4 dny.
Z naklíčeného hrachu se dá připravit klasické staročeské jídlo s názvem pučálka. Jak na ni?
Zkoušela jsou z něj i hrachovou polévku. Je to rychlovka, protože naklíčený hrách se nemusí moc dlouho vařit.
Comments