top of page

Boloňské lasagne s bešamelem

Množství pro 6 osob


Recept na boloňskou omáčku na špagety jsem vám dávala nedávno. Koho zaujal můj tip, udělal si dvojnásobné množství a čeká na něj omáčka v mrazáku, bude mít s lasagnemi poloviční práci ;-)


Pojďte si vyzkoušet udělat toto jídlo od začátku. Pěkně s bešamelem a domácími pláty lasagní. Uvidíte, že to strávníci náležitě ocení.


Doporučuji udělat dvojnásobné množství a dát si polovinu do mrazáků. Můžete pak využít na další lasagne nebo na špagety.


Poté si připravte domácí lasagne:

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 200 g

#vejce 2 kusy


Smíchejte 170 g mouky s vejci a vypracujte hladké a vláčné těsto. Zbylou mouku použijte na vyválení. Dejte ji na vál a postupně vyválejte velký plát těsta. Rozkrojte ho na 6-8 dílů podle toho, jak velkou máte zapékací nádobu. Každý díl vyválejte do požadovaného tvaru mísy.


#sýr parmazán 80 g


Nastrouhejte ho nahrubo. Budete ho potřebovat navrch.


A nyní už chybí jen bešamel:

#máslo 100 g

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 3 lžíce

#muškátovýoříšek mletý 1/4 lžičky

#mléko 500 ml


V rendlíku rozpusťte máslo, přidejte mouku a za stálého míchání restujte přibližně minutu. Přidejte mléko a metličkou rozmíchejte. Přiveďte k varu a vařte na mírném plameni za občasného míchání 15 minut. Osolte a dochuťte čerstvě nemletým pepřem a muškátovým oříškem.


Vyhřejte troubu na 190° C.


Nyní dejte na dno zapékací nádoby trochu bešamelu, na ní lasagne a boloňskou omáčku. Takto vrstvy střídejte, dokud nespotřebujete všechny suroviny. Sýr patří až navrch na vrstvu boloňské omáčky.


Zapékejte v troubě 30 minut a nechte ještě 5 minut dojít. 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuální nabídku kurzů vaření. Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?

Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to. Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

Kommentare


bottom of page