top of page

Liščí polévka

Množství pro 4 osoby


Narazila jsem na lišky. Je překvapivé, že rostou pořád na stejném místě, kde jsem je sbírala jako holka před 30 lety. Jezdili jsme s rodiči do kempu na Sázavě a právě lišky tam máma zpracovávala do fantastického guláše. Na ten třeba přijde řada jindy. Tentokrát jsem z nich udělala polévku.


Nakonec se přidává zakysaná smetana. Když pospícháte, tak se vám může polévka srazit. Na chuti to neubere, ale nevypadá to úplně hezky. A jaký je ten fígl, který jsem tentokrát opomenula? Je potřeba nabrat naběračkou trochu polévky do hrnku, rozmíchat smetanu v té troše a pak vmíchat do polévky v hrnci. Polévka už v té době chvíli stojí na vypnuté plotně. Druhá varianta je dávat zakysanou smetanu zvlášť do každé porce až na talíři.#liška 100 g

#cibule šalotka 2 střední kusy

#máslo 2 lžíce

#kmín drcený 1 lžička

#vývar z cizrny 1000 ml

#brambory 4 kusy

#mrkev 1 kus

sůl


Cibuli nakrájejte nadrobno. Malé lišky nechte celé, větší rozkrojte. Na másle začněte restovat cibuli až zesklovatí. Poté přidejte lišky a nadrcený kmín. Opékejte asi 3 minuty a pak přidejte na malé kostičky nakrájené brambory a nahrubo nastrouhanou mrkev. Opět chvíli opékejte a pak zalijte vývarem z cizrny a osolte. Vařte 15 minut.


Do polévky můžete vložit ještě pár snítek smilu italského, libečku nebo petržele. Bude krásně vonět. Před podáváním bylinky z polévky vyndejte.


Nakonec vmíchejte zakysanou smetanu. Aby se vám nesrazila, je potřeba nabrat naběračkou trochu polévky do hrnku, rozmíchat smetanu v té troše a pak vmíchat do polévky v hrnci. Polévka už v té době chvíli stojí na vypnuté plotně. Druhá varianta je dávat zakysanou smetanu zvlášť do každé porce až na talíři.

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik -), zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

Commenti


bottom of page