top of page

Savojská bramboračka


Množství na 4 osoby


Tahle polévka je v naší rodině velmi oblíbená. Základem je sladká chuť opečené mrkve s bramborami a majoránkou v pozadí. Dělám ji ale často v různých obměnách. Někdy přidám cizrnu, někdy vynechám majoránku a ozdobím koriandrem a přidám kokosové mléko nebo zjemním kešu smetanou či čerstvým sýrem.


#mrkev 4 větší kusy

#brambory 4 střední kusy

#cibule 2 střední kusy

#cizrna vývar z ní nebo #zeleninovývývar 1000 ml

#majoránka 2 lžíce

#muškátovýoříšek na špičku nože

#tamari omáčka 4 lžíceObměny:

#tavenýsýr nebo #kešusmetana pár lžic na zjemnění

místo majoránky #koriandr čerstvý a #kokosovémléko místo části vývaru

#cizrna vařená 150 g udělá z polévky hlavní jídlo.


Cibuli oloupejte a nakrájejte na kostičky. Mrkev nastrouhejte na hrubém struhadle.


Na větší pánev dejte rozpustit máslo a opékejte na něm cibuli dokud nezačne hnědnout. Pak přidejte mrkev a opékejte tak dlouho, dokud nebude mrkev krásně vonět a nezmění barvu z tmavě oranžové na světle. Tuhle fázi nepodceňujte, výrazně ovlivní výslednou chuť. Zaprašte moukou a ještě chvíli opékejte.


Vezměte hrnec a dejte do něj vývar a vodu, přidejte směs cibule a mrkve a ochuťte majoránkou, muškátovým oříškem a pepřem. Přidejte také na malé kousky oloupané a nakrájené brambory. Vařte, dokud nebudou brambory měkké. Na závěr dochuťte tamari omáčkou. Solte až na úplném konci, neboť tamari omáčka už dodá část slané chuti.


Tato polévka moc dobře chutná se slunečnicovými uzlíky.


Tahle verze savojské bramboračky je z fialové mrkve ;-) 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Opmerkingen


bottom of page