top of page

Nakládaná řepa

Množství na zhruba 5 sklenic


Jako malá jsem nakládanou řepu moc ráda neměla. Zato moje ségra ji zbožňovala. Jsem zvědavá, kolik z mých dětí bude v tomhle po mě a kolik po tetičce ;-)


Dokonce jsem si obstarala i vlnkový nůž, abych byla co nejvíce autentická.

#fenykl semínka 1 lžička

#anýz semínka 1 lžička

#křen čerstvý oloupaný 150 g

#ocet 8% 250 ml

#cukr 60 g

voda 1 250 ml

sůl 30 g


Červenou řepu umyjte a neoloupanou vařte, dokud nebude měkká. Doba vaření závisí na tom, jak velké řepy máte. Já měla podlouhlé, zhruba 5 cm v průměru široké řepy, kterým stačilo 20 minut.


Nechte je vychladnout a oloupejte. Nakrájejte je na kostičky (můžete použít vlnkový nůž, pokud máte) a nandejte do čistých (ideálně vyvařených) sklenic. Navrch dejte na tenké plátky nakrájený křen a do každé sklenice nasypte i trochu anýzu a fenyklu.


Připravte si nálev tak, že svaříte vodu, ocet, cukr a sůl. Horkým nálevem pak zalijte připravené sklenice. Kolik nálevu budete potřebovat záleží na tom, jak moc budete řepu do sklenic pěchovat.


Nakládanou řepu ještě zavařuji. Jak? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

Comments


bottom of page