top of page

Paella

Množství pro 4 osoby


Paella je typické španělské jídlo z oblasti Valencie. Před časem jsem dostala pytlíček šafránu od kamarádky Šárky, že si ji mám doma také připravit. Tak konečně dozrál čas. Mám moc ráda ten typ jídla, které se servíruje přímo z pánve. Letní večer + kamarádi + paella = nesnesitelná lehkost bytí. Takže šup šup pro mořské plody a rýži arborio a pusťte se do ní, než vám léto uteče.


Tohle je mimochodem můj úplně první recept na blogu s masem. Jak píši v úvodu: sem tam si rybu nebo mořské plody dám. Nějak samovolně se mi to spouští většinou u moře nebo v létě ;-)

#krevety tygří nepředvařené 8 - 10 kusů

#kalamár 2 kusy (nebo také oliheň)

Doporučuji si najít dobrou rybárnu a koupit jše tam. Nepředvařené krevety poznáte podle toho, že nejsou růžové ale šedohnědé.

#rýže typu arborio 400 g

#česnek 4 stroužky

#šalotka 1 kus

#rajčata 160 g

#papriky červené 2 kusy

#hrášek cukrový celé lusky 100 g

#vývar zeleninový nebo rybí 800 ml

#hrášek vyloupaný hrst

#petržel hladkolistá svazeček

#pepř 1 lžička

#šafrán 1/4 lžičky

sůl


Pozn.: Budete potřebovat buď větší pánev nebo zapékací pekáček, který můžete použít jak na plotně, tak ho i s poklopem dát do trouby.


Papriky dejte na plech a dejte péci do trouby. Nastavte na ní grilování a hlídejte, až se na paprikách začnou dělat černé spálené skvrny, pak je otočte a znovu počkejte na skvrny. Pak papriky vyndejte, přiklopte a nechte pár minut. Slupka pak půjde pěkně oloupat. Oloupané papriky nakrájejte na nudličky.


Rajčata dejte do cedníku, spařte vroucí vodou a špičkou ostrého nože oloupejte. Nakrájejte je na kostičky.


Krevety umyjte. Neloupejte. Z kalamár odstraňte tuhé části a nakrájejte na nudličky.


Česnek i cibuli nasekejte nadrobno, dejte na rozpálenou pánev s olivovým olejem. Chvíli restujte spolu s mořskými plody a jakmile bude vše opečené, vyjdete je z pánve a dejte stranou.


Předehřejte si troubu na 170° C.


Na pánev nyní dejte všechnu zeleninu kromě kuliček hrášku. Pár minut opékejte. Přidejte také pepř, šafrán, osolte a zalijte vínem. Pak na pánev nasypejte rýži (neměla by se proplachovat), zalijte vývarem a zamíchejte. Nahoru naskládejte krevety a kalamáry, přiklopte a dejte do vyhřáté trouby na 20 minut.


Těsně před koncem na chvíli sundejte poklici. Po 20 minutách vypněte troubu, opět přiklopte a nechte ještě 10 minut dojít.


Před servírováním ozdobte hráškem a nasekanou petrželí.

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik -), zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

Comments


bottom of page