top of page

Plněné papriky s rajskou a rýží

Množství pro 6 osob


Další jídlo mého dětství. Plněná paprika s rajskou a rýží. Netřeba nic dodávat.

Jak na papriky:

#papriky bílé 6 ks

#pohanka světlá loupaná 60 g

Použijte raději světlou pohanku. Ta se totiž loupá mechanicky za studena. Tmavá se loupe pomocí pražení.

#tofu uzené 100 g

Můžete ale použít i nějakou veganskou uzeninu, pokud máte nějakou oblíbenou.

#paprika mletá uzená 1/2 lžičky

#pepř

#sůl


Pohanku propláchneme ve studené vodě. Do hrnce dejte pohanku a 1,5 násobné množství vody. Nepoužívejte vody více, pohanka by se neměla slévat, abyste nepřišli o cenný rutin, který obsahuje. Vařte ji 2 minuty a pak nechte 30 minut pod pokličkou dojít. Až potom ji načechrejte vidličkou.


Pokud nechcete pohanku vařit, stačí je v 1,5 násobném množství vody namočit na pár hodin.


Troubu předehřejte na 190° C.


Do sekáčku dejte uvařenou/namočenou pohanku, tofu nakrájené na kostky, papriku, pepř i sůl a rozdrťte na hrubou pastu. Paprikám seřízněte konce u stopky a naplňte je pastou. Opět přiklopte. Aby se papriky "neodzátkovaly", můžete použít párátko. Pokud vám zbyde náplň, udělejte kuličky pomocí dlaní, do kterých jste si dali trochu oleje.


Pečte v troubě 20 minut.


K plněným a zapečeným paprikám patří rajská omáčka: #rajčata krájená (možné i z plechovky) 400 g

#protlak rajčatový 70 g

#cibule 1 větší kus

#mrkev 2 střední kusy

#petržel 1 střední kus

#špaldovámouka nebo #rýžovámouka hladká 1 lžíce

#máslo 1 lžíce

#olej 3 lžíce

#skořice celá 1 kus

#bobkovýlist 3 kusy

#hřebíček 3 kusy

#umeocet 2 lžíce

#datlovýsirup 2 lžíce

#voda 700 ml

#sůl


Předehřejte troubu na 180° C.

Cibuli, mrkev a petržel omyjte a oloupejte. Slupky dejte do hrnce, přidejte vodu a přiveďte k varu. Na mírném plameni vařte zhruba 30 minut. Do vývaru můžete přidat i divoké koření (bobkový list, pepř, nové koření) a nať petržele a libečku.


Oloupanou zeleninu nakrájejte na kousky. Dejte na pečícím papírem vystlaný plech, přidejte olej a máslo a pečte v troubě zhruba 30 minut.


Opečenou zeleninu dejte do rozpáleného hrnce a přidejte koření, zaprašte moukou a po chvíli míchání přidejte i protlak. Asi minutku restujte a pak přidejte rajčata a po další chvilce zalijte vývarem. Přiveďte k varu a vařte zhruba 15 minut. Poté vyndejte koření a omáčku buď propasírujte nebo rozmixujte. Nakonec dochuťte octem, datlovým sirupem a na úplně konec případně dosolte.


Občas dělám rajské víc a pak si ji zavařím. Není nic jednoduššího, než ji pak v panice, že nemám nic pro děti k obědu, vytáhnout ze špajzu.


Jak zavařuji? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.


A k tomu dokonalou rýži!
Dočetli jste až sem?

Líbil se vám článek?

Pomohl vám?


Můžete mě podpořit tím, že za něj zaplatíte. Částka je volitelná.


Stačí načíst tento kód pro platbu v mobilním bankovnictví.


Děkuji 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuální nabídku kurzů vaření.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

bottom of page