top of page

Polévková pasta

Množství zhruba na 3 skleničky


Už dopředu upozorňuji, že udávané množství je velmi orientační. Prostě jsem chodila po zahradě a sbírala, co by se hodilo do polévky a udělala z toho pastu. Hned jsem ji také vyzkoušela. Lžičku pasty zalila horkou vodou. Mňam!


Pastu použijete do všech možných polévek i omáček, kam byste dávali kostičku zeleninového bujónu.


Nenechte se ale omezovat mým receptem. Určitě vymyslíte svou vlastní kombinaci. Budu ráda, když se pochlubíte.

#petržel hladkolistá 5 lžic nedozrálých i dozřálých semínek

#petržel kořenová 2 kusy i s listy

#mrkev 2 menší kusy

#smil italský několik okvětí (jen kvítky)

#koriandr 2 celé rostliny i s kořenem a 5 lžic nedozrálých semínek

#popenec břečťanovitý polovina hrsti

#dobromysl několik stvolů (jen lístky)

#cibule 1 kus

#česnek 3 stroužky nebo #česnekovévýhonky máte-li

#sůl 3 lžičky


Všechny suroviny dejte do mixéru, zalijte olejem a krátce rozmixujte dohladka. Uchovávejte ve skleničkách v lednici zalité olejem. Takto vám pasta vydrží v lednici určitě pár týdnů, můžete ji ale i zavařit.


Druhá varianta uchování je nalít pastu do tvořítek na led a uchovávat v mrazáku. 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuální nabídku kurzů vaření. Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?

Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to. Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

bottom of page