top of page

Bramborové noky

Množství pro 4 osoby


Když mi zbydou brambory z předešlého dne, obyčejně z nich udělám bramborové placky nebo noky. Obojí jsou velmi a jednoduché rychlé recepty. Jak noky servírovat? Třeba se sýrem Appenzeller a rajčatovým salátem s kozím sýrem a pažitkou.


Doporučuji vyzkoušet i dýňové noky se šalvějí.

#brambory uvařené ideálně z druhé dne 500 g

#sýr Appenzeller 160 g


Jedná se o vyzrálejší švýcarský tvrdý sýr. Máme ho doma rádi a to nejen proto, že pokaždé když jedeme do Švýcarska, tak se zastavíme v jejich sýrárně. Seženete ho v dobrých obchodech se sýry. V Berouně v Bonté ho mají ;-) Pokud ho budete chtít něčím nahradit, sáhněte tedy po nějakém výraznějším tvrdém sýru.


#špaldovámouka polohrubá 200 g

#vejce 2 kus

#olivovýolej 8 lžíce

sůl


Dejte vařit vodu do velkého hrnce a osolte ji.


Brambory nastrouhejte najemno, osolte, přidejte vejce i mouku. Vypracujte těsto. Nyní musíte pracovat rychle, protože bramborové těsto má tendenci řídnout.


Těsto rozdělte na 4 díly a každý vyválejte na lehce pomoučněném vále na zhruba 2 cm tlusté válečky. Válečky nakrájejte nožem na stejné dílky a dejte do vroucí vody. Jakmile nok vyplave, je hotový, vyndejte ho. Bude to trvat asi 2 minuty.


Uvařené noky vyndavejte do mísy, zakapejte olivovým olejem a přiklopte, aby nevystydly.


Jak je servírovat? Třeba se sýrem Appenzeller a rajčatovým salátem s kozím sýrem a pažitkou.

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

bottom of page