top of page

Cizrna na paprice

Množství pro 6 osob


Když jsem připravovala tenhle recept, vzpomněla jsem si na kamarádku Míšu, která se stravuje bezlepkově. Není na škodu lepek omezit. Zkusila jsem tedy zahustit něčím jiným než moukou: batátem. Zbyl mi tu ještě celý scvrklý z podzimní bedýnky. Namočení na půl dne ve vodě ho ale spravilo. Určitě by dobře posloužila i brambora. Jo a ještě k paprice. Pokud máte možnost, sežeňte si mletou papriku z Maďarska. Její chuť je jedinečná. Ke mě se vždycky nějak dostane přes kamarády. Za tuhle děkuji Katce a Láďovi. Zrovna mi totiž došla ta od Katalin a Štefana, tak se náramně hodila.#cibule 2 střední kusy

#batát nebo #brambora 1 velký kus

#paprika mletá 1 lžíce

#cizrna vařená 600 g

#petržel malý svazeček

sůl


Cizrny vždycky namáčím víc, než potřebuji. Uvařenou cizrnu, kterou hned nespotřebujte, nasypte do krabiček a zamrazte na příště nebo z ní můžete udělat třeba hummus hned.


Tak tedy, třeba půl kila cizrny namočte přes noc, ale klidně i přes dvě. Jen nezapomeňte vyměnit vodu. Tu pak slijte. Cizrnu zalijte čistou vodou tak, aby přesahovala alespoň o 2 cm nad okraj a vařte v tlakovém hrnci 45 minut spolu se lžičkou #majoránka. Prý potom cizrna tolik nenadýmá. Pokud nemáte tlakový hrnec, vařte v normálním hodinu a půl. Vývar rozhodně nevylévejte, bude ho potřebovat. Je plný bílkovin. Odeberte 600 g a dejte stranou. Zbytek použijte buď na zmíněný hummus nebo jiné jídlo, nebo jednoduše zamrazte.


Cibuli i bramboru oloupejte a nakrájejte na malé kostičky. Na másle spolu s bobkovým listem orestujte, až obojí začne lehce hnědnout, pak přidejte mletou papriku a ještě minutu restujte. Zalijte vývarem z cizrny, osolte a vařte na mírném ohni 15 minut. Vyndejte bobkový list a rozmixujte dohladka.


Ochutnejte a případně ještě dosolte. Pokud máte rádi krémovější omáčky, můžete přidat i lžíci zakysané smetany nebo čerstvého sýra, ale není to nutné. Omáčka je dobrá i tak. Každopádně omáčku už nevařte, ale sýr nebo smetanu nechte lehce rozpustit.


Comments


bottom of page