top of page

Fazolová polévka

Množství pro 5-6 osob


Sytá podzimní polévka, která vás zaručeně prohřeje. Vegetariánské náhražky masa moc nemusím, ale tady si to o klobásu přímo říká! Mimochodem ty krásné bílé fazole jsem v jaře dostala od kamarádky Míši a tak mám letos poprvé svoji velkou fazolovou úrodu.


#fazole bílé velké vařené 600 g (tedy asi 240 g v suchém stavu)

Fazole je potřeba den předem namočit. Druhý slijte vodu a zalijte čistou tak, aby byla voda alespoň 2 cm nad okraj. Vařte v tlakovém hrnci 15 minut. V běžném to bude trvat zhruba dvakrát tolik času.


#cibule 1 větší kus

#česnek 3 stroužky

#klobása Chorizo vegetariánská 2 kusy

#kmín 1 lžička

zeleninový vývar podle tohoto receptu nebo vývar z cizrny 1000 ml

#umeocet 2 lžíce

pepř

sůl


na ozdobu #pažitka a #kozíroh


Cibuli nakrájejte na kostičky a dejte do většího hrnce. Zalijte olejem a osmahněte. Jakmile začne cibule růžovět, přidejte nakrájenou vegetariánskou klobásu, nasekaný česnek a drcený kmín. Chvíli restujte a pak zalijte vývarem. Přiveďte k varu a pak můžete vypnout. Přidejte uvařené fazole, které se tak krásně prohřejí a dochuťte umeoctem, pepřem a po ochutnání ještě dosolte.


Podávejte s kváskovým chlebem posypané pažitkou a nasekanými kozími rohy.


 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

Comentarios


bottom of page