top of page

Kváskový chléb z ošatky pečený v hrnci


Po čase se mi opět zastesklo po klasickém kulatém bochníčku. Moc ráda peču chleba ve formě. Je to jednoduché a vřele doporučuji na začátek. Pokud ale na vaší tváři vykouzlí tento obrázek lehký zasněný úsměv, pak čtěte dál. Přikládám totiž návod, jak si takového fešáka upéct.Základní recept najdete tady. Rozdíl je ovšem v tom, že nyní chleba necháte nakynout v ošatce a místo ve formě chléb ho upečete v litinovém hrnci s poklicí. Můžete zvolit i nádobu z jiného materiálu jako je třeba kamenina nebo sklo. Jen musí vydržet teplotu 240° C.


Suroviny:

#žitnámouka chlebová nebo celozrnná jemně mletá 160 g

#pšeničnámouka hladká 200 g

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 100 g

#sůl 11 g

#chlebovékoření (recept najdete zde) nebo #kmín 6 g

#voda 330 ml

#kvásek vrchovatá lžíce (jak si ho připravit během několik dní najdete tady)


Těsto také nemusíte na začátku hníst jako v původním receptu. Suroviny pouze důkladně smíchejte a nechte přiklopené kynout 12 hodin.


Poté těsto vyklopte na silně pomoučněný vál a několikrát (4-8x) přeložte/přehněte přes sebe. Hotový bochánek přendejte do ošatky na chleba, kterou vysypete pomocí #škrobkukuřičný. Těsto se vám tak na ošatku nepřilepí.


Nejdříve jsem ošatku vysypávala moukou, ale kamarádka Jacqueline mi poradila tenhle parádní tip se škrobem. S moukou se mi chléb občas přilepil. Se škrobem zatím nikdy.


V ošatce nechte chleba přiklopený kynout ještě další 2 hodiny. Hodně ale záleží na teplotě prostoru, kde chléb kyne. Pokud se vám zdá chléb málo nakynutý, dejte mu času více.


Vyhřejte troubu na 240° C a nahřejte v ní i nádobu, ve které budete chleba péci. Buďte opatrní, s horkým litinovým hrncem se špatně manipuluje. Nahřátí bude trvat zhruba 20 minut. Na dno trouby dejte kastrólek s vodou.


Jakmile je nádoba nahřátá, vyklopte do ní nakynutý chléb a pečte ho přiklopený 10 minut. Pak víko odendejte, stáhněte teplotu na 180° C a pečte ještě dalších 30 minut.


Hotový chléb dejte vychladnout na mřížku.


TIP: Pokud chcete mít kůrku krásně lesklou, stačí chléb ihned po vyndání z trouby posprejovat nebo pomašlovat vodou.


Chléb skladujte v chlebníku v utěrce. Není úplně dobré krájet ho teplý. Ideálně počkejte několik hodin. Ale co vám budu nalhávat, někdy se tomu prostě nedá odolat.


Kváskový chléb má daleko delší dobu trvanlivosti. Pokud ho nesníte, vydrží vám i týden.


 
Comments


bottom of page