top of page

Nakládané okurky

Množství na zhruba 5,3 l láků, které vystačí na zhruba 8 velkých sklenic okurek (1 l každá)


Okurková sezóna v plném proudu konečně i u mě. Letos jsem nakládala svoje první okurky! Konečně se mi totiž podařilo je vypěstovat v takovém množství, že se vyplatí udělat lák a zavařit je. Už jsem naložila několik várek a testuji poměry surovin tak, aby chutnaly hlavně mému muži. U nás největšímu konzumentovi. Ten je z domova zvyklý na okurky hodně koprové a kyselejší. V naší rodině jedou spíš sladší. Proto prosím berte poměr níže za orientační a upravte si ho podle svých chutí.

#voda 4000 ml

#ocet lihový 1000 ml

#cukr 300 g

#sůl 150 g

#stévie v tabletkách 40 ks


Všechny suroviny dejte do většího hrnce a přiveďte k varu. Vařte 3 minuty a nechte vychladnout.


Na každou sklenici okurek dejte:

#pepř 5 kuliček

#novékoření 4 kuličky

#bobkovýlist 1 kus

#hořčice semínka 15 kuliček

#kopr podle chuti. Dávám polovinu celého květenství na sklenici, aby byla chuť výrazná. Může být i méně.

#mrkev 6 koleček

#cibule 1/4 přepůlená na měsíčky


Naplněné sklenice zalijte studeným nebo vlažným lákem a zavařte. Jak? Já to dělám jednoduše v myčce (program 70° C na hodinu) nebo v parní troubě (100° C 20 minut). Sklenice pak vyndám, dám na ně mokrou utěrku a na každou ještě kostku ledu. Tak mě to naučila babička, od které mám původní recept.


Nespotřebovaný lák můžete uchovávat pár dní v lednici, kde počká na další okurky.Dočetli jste až sem?

Líbil se vám článek?

Pomohl vám?


Můžete mě podpořit tím, že za něj zaplatíte. Částka je volitelná.


Stačí načíst tento kód pro platbu v mobilním bankovnictví.


Děkuji 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuální nabídku kurzů vaření.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

bottom of page