top of page

Palak paneer s plackami čapátí

Množství pro 3 osoby


Když si objednávám jídlo v indické restauraci, v drtivé většině si nakonec vyberu palak paneer. Byla to prostě láska na první ochutnání. Kořeněný špenát se kozím sýrem a k tomu rýži nebo placky čapátí. Nevyděste se na první pohled složitě vypadajícím postupem. Přikládám totiž i návod, jak si sýr paneer připravit od začátku. Vegani ho nahradí tofu. Pokud byste si chtěli placky čapátí taky připravit sami, najdete na konci receptu návod i na ně. Zkusila jsem je udělat z žitné chlebové mouky a povedly se moc!Příprava paneeru / sýra:

#mléko čerstvé kozí 2 l

#limetka šťáva z ní 35 ml, tj. zhruba z 1 kusu, 4 lžíce

#voda horká


Limetkovou šťávu dolijte horkou vodou do objemu 200 ml. Mléko dejte do hrnce a přiveďte k varu. Jakmile se mléko začne vařit, stáhněte plamen a pomalu vlijte limetkovou šťávu s vodou. Za jemného míchání vařte na mírném plameni cca 5 minut. Mléko se začne srážet. Na konci se vytvoří malé hrudky a oddělí se syrovátka.


Připravte si plátýnko a přeceďte přes něj sýr. Pořádně z něj vymačkejte syrovátku. Pozor! Sýr je horký. Použijte fantazii. Já sýr zatěžkala miskou, do které jsem dala těžký hmoždíř :-) Sýr takto nechte odkapávat klidně hodinu. Poté ho nakrájejte na kostky.


Z uvedeného množství dostanete zhruba 350 g paneeru. Paneer se dá koupit i hotový. Vegani mohou paneer nahradit #tofu natural.


Marináda na sýr paneer/tofu:

#kurkuma 1 lžička cca 3 g

#čili mleté 1/2 lžičky cca 1 g

#sůl 1 lžička cca 4 g

#ghí přepuštěné máslo 1 lžíce nebo #slunečnicovýolej cca 10 g


Troubu si předehřejte na 170° C. Kostky paneeru nebo tofu posypejte kořením, zakápněte rozehřátým ghíčkem a promíchejte. Pečte v troubě 20 minut.


Mezitím si připravte indický špenát palak:

#špenát mražený nebo čerstvý 400 g

Pozor některé druhy mražených špenátů bývají plné vody. V tom případě ji vymačkejte.

#šalotka 1 kus

#česnek 5 stroužků

#zázvor 40 g oloupaného

#ghí přepuštěné máslo 1 vrchovatá lžíce nebo #slunečnicovýolej

#římskýkmín 1 lžička

#kurkuma 1 lžička

#čili sušené 1/2 lžičky

#garammasala 1 lžička

#kokosovémléko 250 ml

#sůl


Šalotku si nakrájejte na kostičky. Česnek a zázvor nasekejte. Koření smíchejte do malé mističky. Pokud máte čerstvý špenát, spařte ho horkou vodou a slijte. Mražený nechte povolit a vymačkejte případně vodu.


Na hluboké pánvi rozpalte ghí. Přidejte šalotku a po chvilce i česnek a zázvor. Stáhněte plamen a restujte, dokud cibule nezesklovatí. Pak na pánev vhoďte i všechno koření, zamíchejte a přidejte špenát. Chvíli restujte a zalijte polovinou kokosového mléka. Přiklopte a duste asi 10 minut.


Na konci osolte, přidejte i druhou polovinu kokosového mléka a rozmixujte.


Podávejte s rýží bastmati, plackami naan nebo s plackami čapátí:

#žitnámouka chlebová 240 g

Placky čapátí se dělají z pšeničné mouky bílé nebo celozrnné případně v kombinaci. Já jsem je zkusila udělat z žitné a povedly se moc. Pokud budete používat jinou mouku, bude potřeba upravit poměr. Každá totiž saje jinak vodu.

#voda 100 g

#slunečnicovýolej 10 g

#ghí 1 lžíce

#sůl 2 g


Polovinu mouky smíchejte s ostatními surovinami a pomocí stěrky vytvořte těsto. Nechce ho v lednici hodinu odpočinout. Na vál si dejte druhou polovinu mouky. Těsto rozdělte na 3 díly a vyválejte placku zhruba 1 - 2 mm tenkou.


Žitné placky upečte nasucho na pánvi na vysokém plameni. Na placce by se měly během chvilky udělat hnědé puchýřky. Placky přendejte na talíř, potřete přepuštěným máslem a zakryjte utěrkou.


 

Nezapomeňte, že jíme očima. Jídlo můžete nakonec ozdobit čerstvými lístky špenátu a semínky cibule nebo černým sezamem. Je možné jídlo zakápnout kokosovým mlékem nebo jogurtem. Fantazii se meze nekladou. 

Nechtěli byste si se mnou zavařit? Pořádám i kurzy! Tady je inspirace, nebo vymyslíme kurz na míru speciálně pro vás?


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.
bottom of page