top of page

Salsa ze zelených rajčat

Množství na 2 skleničky (280 ml jedna)


Letos počasí dozrávání rajčat úplně nepřeje. Pokud jste zachránili alespoň ta zelená, lze je zpracovat v kuchyni. Jednou z možností je salsa. Tahle je příjemné pálivá a je vynikající k sýrům, grilované zelenině, toastům nebo tortilla chipsům.


Co ještě vykouzlit ze zelených rajčat? Čatný!

#zelenárajčata 620 g


Zelená rajčata se běžně v kuchyni používají. Kvůli obsahu toxické látky solanin ale vybírejte jen slabě zelená rajčata nebo ta, která už jdou lehce do oranžova. Ty ho obsahují jen velmi málo. Ideální je zelená rajčata nasbírat a dát je do mísy, přiklopit a nechat je za oknem den dva. Přidejte k nim zralé jablko nebo zralé rajče. Množství solaninu tak významně klesne. V každém případě pak platí, že se to se salsou nemá přehánět, neměli byste sníst víc než 100 g zelených rajčat, tedy třeba celou skleničku za den.


#šalotka 2 kusy

#petržel svazek

#česnek 2 stroužky

#limetka šťáva z ní

#jalapeños 4 kusy

#cukr 1 lžíce

#sůl


Zelená rajčata přepulte a dejte rozkrojenou částí na plech. Pečte na grilu zhruba 20 minut. Poté sloupněte slupku. Půjde to dobře. Až vychladnou, nakrájejte je na kousky.


Všechny ostatní suroviny dejte do sekáčku, nasekejte najemno a smíchejte s rajčaty.


Podávejte jako přílohu k sýrům, grilované zelenině, toastům nebo tortilla chipsům.

 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuální nabídku kurzů vaření. Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším? Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to. Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

bottom of page