top of page

Thajská polévka

Množství pro 4 osoby


Když jsem byla v Thajsku, nemohla jsem se nabažit místních polévek. Ta chuť! A přitom je to jen pár ingrediencí.


Je pravda, že najít nějakou bez masa, byl téměř nadlidský úkol. Navíc všude používají rybí omáčku. Ta se ale dá skvěla nahradit shoyu sójovou omáčkou.

#shimeji houbičky 150 g

#sójovéboby zelené loupané mražené 100 g

Variace na obměnu místo prvních dvou ingrediencí: vege kuřecí plátky nebo uzený tempeh nakrájené na nudličky, zelené fazolky, hlíva ústřičná, žampióny...

#cibule 1 kus

#rajčata 5 kusů

#zázvor nakrájený na tenké nudličky 2 lžíce

#česnek 3 stroužky

#cukr 2 lžíce

#shoyu sójová omáčka 3 lžíce

#limetka šťáva z poloviny

#zeleninovývývar 600 ml nebo rozmíchejte ve vodě tuto polévkovou pastu

sůl


#koriandr čerstvý a #čilipaprička na ozdobu


Nasekaný česnek a zázvor dejte do hrnce na sezamový olej a chvíli opékejte. Přidejte houbičky, boby, limetkové listy, na měsíčky nakrájenou cibuli a nakrájená rajčata, zarestujte a zalijte vývarem. Vařte zhruba 10 minut a pak dochuťte cukrem, limetkovou šťávou a shoyu omáčkou. Dosolte podle potřeby.


Podávejte buď samotné nebo s rýží, vždy ale dozdobte koriandrem a čili.


TIP: Pokud máte rádi chuť kokosového mléka, můžete na konci dochutit ještě jím. Vznikne chuťově úplně jiná polévka, ale také výtečná!

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

Comentários


bottom of page