top of page

Žluté kari s shiitake a batáty

Množství na 5 osob


Zelenou a červenou thajskou kari pastu si vyrábím už dlouho, konečně jsem se ale pustila do žluté. Je to pasta ze všech tří nejméně pálivá a bude chutnat všem, kteří mají rádi kari spíše sladší. V kombinaci s batáty, mrkví a houbami shiitake parádně vynikla.

#shiitake 160 g čerstvých nakrájených na plátky

Toto množství odpovídá asi 12-15 kloboučkům. Pokud neseženete čerstvé, lze použít i sušené. Ty je potřeba předem namočit do vody na půl hodiny.

#batát 1/2 oloupaného a nakrájeného na kostičky

#mrkev 1 kus oloupané a nakrájené na větší nudličky

#šalotka 1 kus oloupaná a nakrájená na měsíčky

#karipasta žlutá 1 vrchovatá lžíce

Pokud plánujete výlet do Sapy, doporučuji si tam sehnat suroviny na thajské pasty a doma si je vyrobit. Recepty na všechny tři (žlutou, zelenou a červenou ve veganské variantě) najdete pod tímto odkazem.

#zázvor 15 g, váha po oloupání, nakrájejte na tenké nudličky

#česnek 5 stroužků, oloupejte a nasekejte

#rajčata sekaná čerstvá nebo z plechovky 100 g

#kokosovýolej 1 vrchovatá lžíce

#cukr třtinový tmavý nebo palmový 2 lžíce

#limetka šťáva z jedné


Všechny suroviny si předem připravte podle popisu u každé z nich. Samotné kari bude rychle hotové a pokud byste se zdržovali krájením, rozvaříte ho. A to by byla škoda.


Na pánev dejte kokosový olej a na něm krátce zarestujte zázvor, česnek, šalotku a kari pastu. Pak přidejte mrkev, batáty, shiitake a opékejte asi 3 minuty. Zalijte polovinou kokosového mléka a přidejte rajčata. Nechte pobublávat do té doby, než budou batáty a mrkev na skus (lehce křupat).


Dochuťte cukrem, šťávou z limetky a osolte. Minutku povařte, vypněte a přidejte druhou polovinu kokosového mléka. Přiklopte a nechte 10 minut dojít.


Podávejte s jasmínovou rýží.


na zdobu:

#koriandr svazek

#čilipaprička červená nebo zelená 2 kusy

#čerstvýpepř 1 lžíce

Nemusí být, ale pokud už se do Sapy vydáte, najděte si ho tam. Je to pecka!

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

Commentaires


bottom of page