top of page

Bún Tempeh Nam Bô

Množství pro 3 osoby


V bistru Karlštejn34 připravuje Miloš vyhlášené Bún Nam Bô a vedle něj i skvostnou variantu s tempehem pro vegany. Protože si na otevření bistra ještě musíme chvíli počkat, rozhodla jsem se, že se dnes pokusím o svou verzi tohoto vietnamského nudlového jídla. Mňamka!

Naložený tempeh:

#tempeh 200 g marinované

#zázvor 30 g (váha oloupaného)

#česnek 4 stroužky

#citrónovátráva 2 stonky

#slunečnicovýolej 4 lžíce


Zázvor a česnek oloupejte a nasekejte nadrobno. Citrónovou trávu naklepejte o prkénko a bílou část také nasekejte nadrobno. Tempeh nakrájejte na tři špalky a pak na plátky. Naložte do oleje, česneku, zázvoru a citrónové trávy.


Nudle:

#nudle rýžové ploché 200 g


Nudle namočte na hodinu do studené vody


Zálivka:

#voda 100 ml

#česnek 4 stroužky

#čilipaprička 4 kusy

#limetka 1 kus

#cukr 4 zarovnané lžíce

#tamari sójová omáčka 1 lžíce

#sůl 1 lžička

Pokud používáte rybí omáčku, dejte jí 3 lžíce a vynechte tamari a sůl.


Vodu přiveďte k varu a odstavte. Dejte do ní cukr, šťávu z limetky, sůl a tamari omáčku. Nakonec přidejte i nadrobno nasekané čili papričky a česnek.


Směs zeleniny a bylinek:

#ledovýsalát 100 g

Přidala jsem i pár lístků rukoly.

#mrkev 1 kus

#okurka 100 g

#čilipaprička 2 kusy

#jarnícibulka 1 kus

#cibule červená 1 kus

#mungo klíčky hrst


Na ozdobu:

#arašídy oloupaná pražené 80 g

#koriandr 2 rostliny

#klasnatkabrvitá 2 rostliny

#perilakřovitá 2 rostliny

#limetka 1 kus


Mrkev nakrájejte na plátky pomocí škrabky na brambory a pak ještě nakrájejte na nudličky. Okurku a ledový salát nakrájejte na nudličky, cibuli na měsíčky. Jarní cibulku nakrájejte našikmo. Čili nasekejte a bylinky pokrájejte nebo natrhejte. Arašídy nahrubo nasekejte.


Pokud máte vše výše uvedené připravené, dejte vařit hrnec osolené vody a rozpalte pánev.


Jakmile voda přijde k varu, dejte do ní nudle a vařte je 3 minuty. Na pánvi opečte během pár minut naložený tempeh.


Do mísy dejte nudle a smíchejte se zeleninou. Navrch dejte opečený tempeh, arašídy, bylinky a zalijte zálivkou. Navrch ještě položte 1/3 limetky na dochucení.

 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuálný nabídku kurzů vaření.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

bottom of page