top of page

Bún Tempeh Nam Bô

Množství pro 2 osoby


V bistru Karlštejn34 připravuje Miloš vyhlášené Bún Nam Bô a vedle něj i skvostnou variantu s tempehem pro vegany. Protože mám tohle jídlo moc ráda, zkusila jsem ho i doma. Zase po svém. Musíte vyzkoušet a dát vědět :-)Naložený tempeh:

#tempeh 200 g

#zázvor 30 g (váha oloupaného)

#česnek 4 stroužky

#sezamovýolej z praženého sezamu 4 lžíce

#sojováomáčka Tamari 4 lžíce


Zázvor a česnek oloupejte a nakrájejte na plátky. Citrónovou trávu naklepejte o prkénko a bílou část také nakrájejte na kolečka. Ze zelené si udělejte čaj. Je skvělý!


Vše dejte do sekáčku nebo mixéru a přidejte olej a sojovou omáčku. Vytvořte pastu.


Tempeh podélně přepulte a nakrájejte na plátky. Naložte do připravené pasty.


Nudle:

#nudle rýžové kulaté s označením Bún 150 g


Nudle namočte alespoň na hodinu do studené vody. Čím déle budou namočené, tím kratší dobu pak potřebují k uvaření. Někdy je mám namočené i přes noc. Vůbec jim to nevadí.


Tento krok nepřeskakujte, protože pokud dáte vařit nudle nenamočené, budou na povrchu rozvařené a uvnitř tvrdé


Zálivka:

#voda 80 ml

#česnek 4 stroužky

#limetka 1 kus

#cukr 4 zarovnané lžíce

#sojováomáčka Tamari 2 lžíce

#sůl 1 lžička


Pokud používáte rybí omáčku, dejte jí 3 lžíce a vynechte Tamari a sůl.


Vodu přiveďte k varu a odstavte a nechce trochu. Dejte do ní cukr, šťávu z limetky, sůl a Tamari omáčku. Nakonec přidejte i nadrobno nasekané čili papričky a česnek.


Rozdělte si do malých servírovacích mističek.


Pokračování pod obrázkem...


Směs zeleniny, bylinek a arašídů navrch:

#arašídy oloupaná pražené 80 g

#sojováomáčka Tamari 1 lžíce


#mrkev 1 kus

#okurka 70 g

#cibule červená 1/4

#mungo klíčky 70 g


#koriandr 2 rostliny

#perilakřovitá 2 rostliny


Arašídy nadrťte (třeba v utěrce pomocí paličky) smíchejte se lžíci Tamari a pak pražte asi minutu na pánvi. Dejte do misky a připravte si na servírování.


Mrkev nakrájejte na plátky pomocí škrabky na brambory a pak ještě nakrájejte na nudličky. Okurku a ledový salát nakrájejte na nudličky, cibuli na velmi tenké měsíčky. Jarní cibulku nakrájejte našikmo. Vše smíchejte v misce spolu s mungem a připravte si na servírování.


Čili nasekejte a bylinkám otrhejte listy a natrhejte, pokud jsou velké. Stonky z koriandru dejte do zálivky nakrájené nadrobno.


Limetky rozkrojte na měsíčky.


Pokud máte vše výše uvedené připravené, dejte vařit hrnec osolené vody a rozpalte pánev.


Jakmile voda přijde k varu, dejte do ní nudle, vařte 5 sekund a vypněte plotnu. Nudle nechte ve vodě 2,5 minuty. Čas je orientační, protože můžete koupit různě silné nudle a záleží i na době, po kterou byly namočené ve vodě. Ochutnávejte. Nudle slijte. Proplachovat nemusíte. Jakmile je zalijete zálivkou, půjdou krásně od sebe.


Na pánvi opečte během pár minut na troše oleje naložený tempeh. Nemíchejte, nejdříve opečte z jedné strany a pak z druhé.


Servírujeme!

Do mísy dejte nudle, na ně směs zeleniny a klíčků, arašídy, tempeh a úplně navrch bylinky a kousek limetky. Zálivku servírujte vedle nebo jí vše zalijte.

Comments


bottom of page