top of page

Červené kari s houbami a tofu

Množství pro 4-5 osob


Abyste připravili skvělé červené kari, budete potřebovat trochu netradiční ingredience: červenou kari pastu, asijské houby a thajskou bazalku. Bez nich bych se do tohoto jídla nepouštěla. Nebude to totiž ono. Co ale můžete nahradit je ústřicová omáčka. Pokud ji nemáte rádi, skvěle poslouží i kvalitní sójová omáčka Shoyu nebo Tamari.


#shimeji houbičky čerstvé 150 g

#shitake sušené 100 g

#thajskábazalka svazek

#česnek 4 stroužky

#čilipapričky čerstvé 4 kusy

#červenákaripasta 1-3 lžíce podle požadovaného stupně pálivosti

Můžete ji buď koupit nebo si ji doma vyrobit podle tohoto receptu. Pokud použijete kupovanou, opatrně s dosolováním.

#tofu 400 g

#kokosovémléko 500 ml

#cukr 1 lžíce

#sójováomáčka 4 lžíce (případně ústřicová omáčka)

#kokosovýolej

sůl


Nejdříve si vše připravte. Tofu si nakrájejte na větší kousy, shitake namočte do teplé vody a po půl hodině nakrájejte na kousky, shimeji houbičkám odkrojte spodky noh, bazalku otrhejte ze stonku. Stroužkům česneku odkrojte tuhé špičky a trochu slupky, ale nějakou tam nechte a spolu s čili papričkami rozmixujte.


Na velké pánvi rozpalte olej a trochu ho osolte. Díky tomu se tofu nepřichytí. Dejte na pánev nakrájené tofu a opečte ho ze všechny stran. Tofu vyndejte, stáhněte trochu plamen a na pánev dejte čili s česnekem a kari pastou. Chvíli restujte a pak přidejte polovinu kokosového mléka a všechny houby. Přidejte cukr a sójové omáčku a nechte pobublávat zhruba 5 minut. Pak přidejte zbytek kokosového mléka a vařte ještě minutku. Můžete ještě trochu dosolit. Na závěr přidejte lístky thajské bazalky.


Podávejte s jasmínovou rýží.


Děkuji moc Jidapha alias Chilli Lips za inspiraci!

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

bottom of page