top of page

Jak na kvásek


Návodů, jak na kvásek, se všude rojí hodně. Za nejlepší informační zdroj považuji web www.pecempecen.cz. Nejdete tam nejen odkazy na všechno možné okolo pečení chleba a udržování kvásku, ale i kváskovou mapu, kde můžete sehnat ten svůj, z kterého upečete první chleba.Kvásků jsem zakládala několik. Několikrát mi umřel. Jen díky těmto zkušenostem jsem přišla na to, proč se to stalo. Nebylo to kupodivu tím, že bych ho nechala dlouho bez nakrmení, ale tím, že jsem nechala skleničku s kváskem v lednici pootevřenou. Díky tomu mi občas zplesnivěl. Nebo jsem neměla trpělivost a nevěřila, že kvásek jde ještě zachránit. Teď už vím, že kvásek se dá zachránit téměř vždy.


Pokud se cítíte na svůj vlastní kvásek, pak vězte, že to není vůbec složité.


Zakládala jsem ho několikrát i s dětmi a pokaždé se povedl. Vím, že na internetu existuje spoustu návodů i s přesnými počty kolik čeho. Já to dělám od oka a opravdu se povede vždycky.První den vezměte čistou zavařovací sklenici se šroubovacím víčkem. Dejte do ní lžíci žitné celozrnné mouky. Přidejte vodu, až vznikne těstíčko jako na lívance. Zavíčkujte, dotáhněte a nechte na kuchyňské lince.


Druhý den kvásek nakrmte. To znamená, že do něj přidáte žitnou celozrnnou mouku a trochu vody. Nechte ho stále venku v kuchyni při běžné pokojové teplotě.


Kvásek tím, že požírá mouku řídne. Proto se připravte, že pokud máte těstíčko hodně řídké, nebude možná potřeba vodu ani přidávat.


Třetí den kvásek nakrmte stejným způsobem.


Čtvrtý den ho ráno ještě nakrmte a za pár hodin z něj můžete upéct chleba.


Krmit a krmit


Hotový kvásek uchovávejte v lednici v zavřené skleničce. Jednou za čas ho nakrmte. Jak často byste ho měli nakrmit záleží na tom, jak řídký nebo naopak hustý ho uděláte. Pokud bude mít konzistenci řídkého těsta na palačinky, měli byste ho krmit co tři čtyři dny. Pokud bude jako těsto na chleba, pak stačí jednou za týden. Já ale občas krmím i jednou za 14 dní. To už je ale pak opravdu tuhé těsto.


Když je něco špatně a jak to řešit


Kvásek zplesnivěl? Pořiďte si nový na kváskové mapě nebo si ho založte (návod níže). S plísní v kvásku už se nic dělat nedá. Stane se to většinou tak, že si ji tam naneseme špinavou lžičkou nebo se tam dostane ze zeleniny v lednici.


Kvásek je cítit po acetonu? Nevadí. Vezměte novou skleničku s víčkem, dejte do ní žitnou celozrnnou mouku, smíchejte s vodou a nakonec přidejte na špičku nože starého kvásku. Uvidíte, že se pěkně zase rozjede. Stane se to většinou tak, že jsme ho dlouho nekrmili a on měl hlad.


Kvásek je dobré jednou za čas (měsíc dva) vyvětrat. Nechte ve skleničce jen trošičku kvásku a ten smíchejte s žitnou celozrnnou moukou a vodou a nechte den probublat venku mimo ledničku jen přiklopené. Pak nakrmte a dejte zpátky do lednice.


Kvásku se nedaří, když ho krmíte starou/prošlou moukou.


A tady jsou moje chlebové receptyTypem připomínající chléb Šumava. Kyne 12 hodin v zadělávací míse a pak ještě v chlebové formě 2-3 hodiny, ve které se i peče.Typově stejný chléb. Kyne 12 hodin v zadělávací míse. Jen jsem zde popsala proces, kdy chléb necháte dokynout 2-3 hodiny v ošatce. Péci budete v litinovém hrnci či zapékací míse případně v remosce. Je možné péci i na nahřátém pizza kameni nebo šamotu volně.Tento typ chleba se zadělává se záparou, což jsou namočené vločky se semínky. Kyne opět 12 hodin v zadělávací míse a pak se nechává ještě 2 - 3 hodiny dokynout. Péci ho můžete jak ve formě tak v zapékací míse.


Držím palce!

Commentaires


bottom of page