top of page

Kulajda

Pro 4 osoby


Jako malá jsem chuť kopru vůbec nemusela. To už se ale dávno změnilo. Letos mi na zahradě poprvé pořádně vyrostl kopr, a tak ten, kdo ho má rád, se může těšit na recepty s touto voňavou bylinkou. Kulajda je pro mě spíše takové zimní jídlo. Mám hlavně takovou spojku: Šumava - běžky - kulajda. Ale protože mám ještě sušené houby a právě kopr mi tuhle polévku připomněl, uvařila jsem ji teď.#zeleninovývývar 1500 ml (jak si vývar připravit najdete tady)

#brambora 2 větší

#máslo 1 vrchovatá lžíce

#olivovýolej 1 lžíce

#vejce 4 kusy

#čerstvýsýr (typu Lučina) vrchovatá lžíce

#špaldovámouka jemně mletá 1 vrchovatá lžíce

#hraška na zahuštění 1 vrchovatá lžíce

#novékoření 4 kuličky

#kmín polovina lžičky

#jablečnýocet 2 lžíce

#umeocet 2 lžíce

#cukr lžička

#kopr svazek

sůlSušené houby dejte do hrnku a zalijte vroucí vodou. V hrnci rozpalte máslo a olej a přidejte mouku a hrašku. Míchejte asi minutu a pak zalijte vývarem. Brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky a přidejte spolu s kořením (kmín nadrťte) do vývaru. Houby slijte a také přidejte do vývaru. Vařte zhruba 12 minut.

Pak začněte dochucovat. Je ale dobré nechat polévku trochu vychladnout, aby nebyla vroucí. Jinak by se mohl sýr srazit a zničili byste hodnotné látky třeba z kopru nebo umeocta. Do polévky tedy přidejte sýr, oba octy, cukr, nakrájený kopr (bez tuhého stonku) a na závěr osolte a opepřete. Je možné, že vám bude stačit slanost vývaru a ostatních dochudovadel, proto byste měli solit až na úplně konec.


Vejce uvařte na tvrdo, rozkrojte na čtvrtky a přidejte při servírování do polévky.


Protože jsem si poslední dobou zvykla na výraznou chuť dýňového oleje, dala jsem si ho i do kulajdy, když jsem si ji nandavala. Určitě to ale není součást klasického receptu. Můžete to ale zkusit, třeba vám to bude chutnat. Dýňový olej je plný zinku.


Comments


bottom of page