top of page

Maki sushi

Množství pro 2 osoby


Sushi je velmi vděčné jídlo. Zarolovat jednotlivé maki sushi, jak se tyto úhledné roličky nazývají, není při troše šikovnosti těžké. V následujícím příspěvku jsem vám popsala, jak se připravuje rýže, rolují maki a co ještě budete potřebovat k podávání. Nechybí ani recept na vlastní nakládaný zázvor.


#rýže sushi 200 g

Asi nejlepší je odrůda nishiki, dobrá je ale i okomesan.

voda 220 g

#umeocet 40 ml


Nejdůležitější je příprava rýže. Prý je nejlepší z rýžovaru, ale pro ty z vás, kteří ho doma stejně jako já nemají, je tu následující postup:


Rýže se musí opravdu pořádně propláchnout ve studené vodě. Bude to trvat i pár minut, dokud nepoteče voda z rýže opravdu čirá. Poté vodu slijte a zalijte novou dle receptu. Přiveďte k varu, stáhněte a vařte 4 minuty. Poklici neodklápějte a celý hrnec pak přemístěte pod peřinu. Tam nechte rýži zhruba 20 minut. Poté ji odklopte a nechte chladnout. Vlažnou rýži přemístěte do mísy (neměla by být kovová) a zakápněte umeoctem, který rýži osolí i lehce okyselí.


Většinou se používá rýžový ocet, cukr a sůl nebo už namíchaný sushi ocet. My jsme si ale doma oblíbili na sushi umeocet.


Do čeho rýži zarolovat?

#řasanori na sushi 5 plátků

Sežeňte si také bambusovou podložku na sushi, která vám hodně usnadní práci s rolováním.


Čím rýži naplnit?

Nepřipravujte si náplně moc, stačí od každého kousek.

#mrkev nakrájená na tenké plátky pomocí škrabky a zalitá na 1 minutu vroucí vodou


Před rolováním si připravte misku s vodou, kam si budete namáčet ruce, aby se vám na ně nelepila rýže. Nejlepší je totiž vše dělat mokrýma rukama.


Plátky řasy nori si rozstřihněte napůl (ještě než si namočíte ruce ;-). Rozdělte si v misce rýži na zhruba 8 dílů. Na podložku položte kousek řasy lesklým povrchem dolů. Naneste na ni rýži tak, že ji rozetřete po celém povrchu kromě zhruba 1 cm proužku nahoře. Asi 1,5 cm nad spodní částí vytvořte proužek se surovin na naplnění, které jsme si vybrali.

- někdo pod ně ještě nanese wasabi

- nekdo pod ně dá i trochu majonézy. Recept na domácí majonézu najdete tady.


Pak rolku zarolujte pomocí podložky, dejte na talíř a postupujte tak dlouho, dokud nebudete mít všechny rolky hotové. Sushi nakrájejte velmi ostrým nožem a podávejte s:


Kvalitní sojovou omáčkou: #tamari nebo #shoyu.


Nesmíte zapomenou na #wasabi. Raději se vyhněte už hotovým pastám, které nejsou tak kvalitní a jsou plné éček a sežeňte si prášek, který vždy podle potřeby smícháte s vodou 1:1 a připravíte si přesně tolik, kolik potřebujete. Nečekejte, že bude výsledná pasta zářivě zelená, ale je rozhodně chutnější a zpravidla i méně pálivá. Wasabi pak můžete zamíchat do sójové omáčky.


Mezi jednotlivými sousty sushi si dejte kousek nakládaného zázvoru, který si doma můžete připravit podle tohoto receptu.


 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Opmerkingen


bottom of page