top of page

Omáčka z pečené zeleniny

Tuhle omáčku dělám každý rok. Pokaždé je trochu jiná, ale vždycky je vynikající. Používám totiž různé kombinace zeleniny. Každopádně chuť této omáčce dodává hlavně to, že se zelenina nejdříve opeče.#cibule 3 velké

#rajčata plná střední mísa

#cuketa plná střední mísa

#lilek polovina střední mísy

#česnek celá palice

#petržel větší svazek

#mrkev 4 větší kusy

sůl


volitelné na dochucení:

nebo

#kapari sklenička

nebo

#olivy sklenička

nebo


Cibuli oloupejte a nakrájejte na měsíčky. Pomalu restujte na polovině oleje, až bude lehce hnědá. Pak přidejte na plátky nakrájený česnek, chvíli restujte. Rajčata nakrájejte na kousky, přidejte k cibuli a česneku a rozvařte je.


Cukety a lilky nakrájejte na kousky zhruba 1,5 cm, mrkev nastrouhejte na hrubém struhadle. Dejte na dva plechy a pokapejte zbylým olivovým olejem. Pečte v troubě při 200 °C, dokud kraje zeleniny nezačnou hnědnout. Pak promíchejte a pečte ještě 15 minut.


Opečenou zeleninu přidejte k rajčatům. Osolte a přidejte nasekanou petržel.


Pak můžete přidat ještě volitelné suroviny podle vaší preference. Nedoporučuji však dávat všechno. Je lepší nechat vyniknout každé výrazné surovině zvlášť.


Nasekaná sušená rajčata můžete přidat hned s rajčaty.

Kapari nebo olivy dejte až nakonec.

Řepu nastrouhejte na hrubém struhadle a dejte spolu s ostatní zeleninou péci.


Teď máte dvě možnosti. Buď omáčku necháte tak, jak je, nebo ji rozmixujete. Já to dělám půl na půl. Dětem na špagety dávám rozmixovanou, do zapečených cuket nebo na lasagne mám ale radši omáčku nerozmixovanou.

Omáčku nandejte do čistých sklenic, zavíčkujte a zavařte.

Já zavařuji v myčce. Skleničky nandám do myčky víčkem dolů. Zapnu program na nejvyšší teplotu (v mém případě na 70 °C) a nechám pak vychladnout přes noc do rána. Tabletu samozřejmě nepřidávám ;-)

Kommentare


bottom of page