top of page

Japonské sendviče onigirazu

Množství pro 4 osoby


Japonské sendviče onigirazu jsem měla poprvé v pražském Karlíně v jednom bistru. Doslova mě nadchly! A protože naše děti mají sushi moc rády, tak jsem chtěla vyzkoušet, jestli by mi doma prošly i tyhle krásné sendviče. Prošly! Zařazujeme na seznam oblíbených večeří.#rýže sushi 400 g

Asi nejlepší je odrůda nishiki, dobrá je ale i okomesan.

#voda 440 g

#umeocet 80 ml


Rýže musíte opravdu pořádně propláchnout ve studené vodě. Bude to trvat i pár minut, dokud nepoteče voda z rýže opravdu čirá. Poté vodu slijte a zalijte novou dle receptu. Přiveďte k varu, stáhněte a vařte 4 minuty. Poklici neodklápějte a celý hrnec pak přemístěte pod peřinu. Tam nechte rýži zhruba 20 minut. Poté ji odklopte a nechte chladnout. Vlažnou rýži přemístěte do mísy (neměla by být kovová) a zakápněte umeoctem, který rýži osolí i lehce okyselí.


Většinou se používá rýžový ocet, cukr a sůl nebo už namíchaný sushi ocet. My jsme si ale doma oblíbili na sushi umeocet.


Do čeho rýži zabalit?

#řasanori na sushi 8 plátků

Sežeňte si také bambusovou podložku na sushi, která vám pak může hodit i na maki sushi.


Čím rýži naplnit?

Nepřipravujte si náplně moc, stačí od každého kousek.

#mrkev nakrájená na tenké plátky pomocí škrabky a zalitá na 1 minutu vroucí vodou

#tempeh nebo #tofu uzené nebo marinované


Na ozdobu:

#sezam černý


Před plněním si připravte misku s vodou, kam si budete namáčet ruce, aby se vám na ně nelepila rýže. Nejlepší je totiž vše dělat mokrýma rukama.


Plátek řasy nori si dejte na podložku lesklým povrchem dolů. Rozdělte si v misce rýži na 8 dílů. Každý díl by měl vážit něco přes 100 g. Na řasu naneste mokrýma rukama rýži tak, že z ní utvoříte uprostřed na koso tak velký čtverec, abyste ho i s náplní pohodlně zabalili. Kraje jsem si upravila jídelním nožem, který jsem namáčela do vody, aby se na něj nelepila rýže.


Na rýži dejte vybrané suroviny.


Nedávejte jich moc, aby vám šel sendvič dobře zabalit. Navrch je možné dát ještě jednu vrstvu rýže. V tom případě si množství rýže na sendvič ještě rozdělte na dvě části. Čím pravidelněji bude náplň uspořádána, tím lépe se bude sendvič balit.


Můžete potřít i pastou #wasabi


Raději se vyhněte už hotovým pastám, které nejsou tak kvalitní a jsou plné éček a sežeňte si prášek, který vždy podle potřeby smícháte s vodou 1:1 a připravíte si přesně tolik, kolik potřebujete. Nečekejte, že bude výsledná pasta zářivě zelená, ale je rozhodně chutnější a zpravidla i méně pálivá. Wasabi pak můžete zamíchat do sójové omáčky.Pak sendvič zabalte do úhledného čtverečku úplně stejně, jako balíte dárky na Vánoce ;-) Nechte chvíli v lednici na talíři, na který sendvič položíte skládanou stranou dolů. Pokud se vám řasa láme, lehce si namočte ruce a potřete ji. Nepřehánějte to ale, pak sendvič nedrží.


Podávejte překrojené s kvalitní sojovou omáčkou: #tamari a posypanou černým #sezam.


Samotné překrojení je nutné udělat velmi ostrým nožem. Je to zážitek, protože se vám ukáže, jak krásné vrstvy jste vytvořili. Použijte více barev, ať je jídlo i pastva pro oči.


Comments


bottom of page