top of page

Rybízová marmeláda

Množství na zhruba 16 290 ml skleniček


Jak se to stalo, že dávám v prosinci recept na marmeládu?

1. V létě jsem nestíhala zpracovat ovoce ze zahrádky a lesa. 2. Potřebuji odmrazit mrazák. 3. Nemám rybízovou marmeládu na linecké. Všechny jsme totiž už snědli...


Tentokrát jsem neexperimentovala a použila zhruba poměr s cukrem 2:1. Ovoce jsem vařila opravdu jen chvilku a na zahuštění použila pektin z citrusů. Marmeláda se perfektně hodí na linecké cukroví. Díky tomu, že je marmeláda opravdu hodně sladká, můžete na cukroví použít menší množství cukru, než uvádím v receptu nebo naopak použít tuto variantu rybízové marmelády, která je výrazně kyselejší.

#rybíz černý 3 000 g

#rybíz červený 1 300 g


#cukr želírovací 2 000 g

nebo

#cukr 1960 g a 40 g pektinu z citrusů

Z Rakouska jsem si v létě přivezla želírovací bio cukr s citrusovým pektinem, a tak jsem ho chtěla vyzkoušet. Každopádně stejně poslouží i citrusový pektin, který se dá sehnat třeba v bezobalových prodejnách. Ten pak jednoduše smíchejte s cukrem. Čím tmavší cukr používáte, tím více ovlivní chuť výsledné marmelády. To mějte na paměti.

#vanilkovýextrakt 1 lžíce


Dejte si čistý talířek do ledničky.


Rybíz, cukr s pektinem i vanilkový extrakt dejte do velkého hrnce a přiveďte za občasného míchání k varu. Vařte 3 minuty.


Poté zkuste lžíci marmelády rozetřít po studeném talířku a uvidíte, jak moc bude marmeláda hustá. Pokud se vám hustota nezdá, můžete ještě chvíli marmeládu povařit. Už ale opravdu jen pár minutek.


Horkou marmeládu plňte do čistých vyvařených skleniček a ihned zavíčkujte.


Marmeládu ještě zavařuji. Jak? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

bottom of page