top of page

Švestková povidla s čokoládou

Množství na zhruba 6 skleniček o objemu 280 ml


O víkendu jsme byli na švestkách. Pro všechny, kteří se k nim také ještě dostanou, jsem sepsala tento recept na lahodná povidla s čokoládou, vanilkou a rumem. Můžete s nimi promazávat perník, plnit buchty nebo si je dát jen tak na lžičku, když vás bude honit mlsná ;-)


#švestky 2 kg

#vanilka prášek 1/2 lžičky

#cukr podle potřeby

Záleží na sladkosti švestek. Já měla letos poměrně kyselé, takže jsem cukr přidávat musela. Sypejte ho ale do povidel jen málo a postupně. Ochutnávejte a mějte na paměti, že budete ještě přidávat čokoládu.

#čokoláda 100 g

#rum 30 ml

#voda 50 ml


Švestky vypeckujte a dejte do velkého hrnce, podlijte trochou vody. Zapněte plotýnku na střední plamen a švestky v hrnci míchejte tak dlouho, dokud nepustí trochu šťávy. Stáhněte plamen a nechte pobublávat. Poté si už můžete dovolit švestky zamíchat jen občas.


Nechte takto redukovat nepřiklopené 3-4 hodiny. Pravidelně promíchávejte. Na konci přidejte podle chuti cukr, nechte ho rozpustit a pak odstavte. Přidejte vanilku, rum a po čtvrt hodině i na kostičky nalámanou čokoládu. Za pár minut se rozpustí, promíchejte a ihned plňte do čistých vyvařených skleniček a ihned zavíčkujte.


Povidla ještě zavařuji. Jak? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.
Dočetli jste až sem?

Líbil se vám článek?

Pomohl vám?


Můžete mě podpořit tím, že za něj zaplatíte. Částka je volitelná.


Stačí načíst tento kód pro platbu v mobilním bankovnictví.


Děkuji 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuální nabídku kurzů vaření.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

bottom of page