top of page

Dhal z červené čočky

Množství pro 3 - 4 osoby


Na Nový rok by se měla podávat čočka, aby se nám nerozkutálely penízky. Letos jsem připravila pěkně ostrý dhal z červené čočky, kterou mám moc ráda. Jednak se rychle připraví a jednak skvělé chutná.

#červenáčočka půlená 200 g

#cibule šalotka 1 kus

#česnek 4 stroužky

#zázvor 1 lžíce nasekaného

#kokosovémléko 400 ml

voda 300 ml

#slunečnicovýolej 2 lžíce

#limetka šťáva z poloviny

#rajčata čerstvá nebo sekaná z plechovky 200 g

sůl


#pepř černý 1/2 lžičky

#koriandr celý 1/2 lžičky

#římskýkmín 1/2 lžičky

#skořice 1 svitek

#kari 1 lžička

#kurkuma 1 lžička

#čilipaprička sušená 1 kus


#koriandr svazek

#čilipaprička čerstvá 1 kus


Koření dejte na pánev a nasucho chvíli pražte. Pak dejte do hmoždíře a rozdrťte. Na pánev dejte trochu oleje a orestujte na kostičky nakrájenou šalotky. Až bude hnědnout, přidejte nasekaný česnek, zázvor a rozdrcené koření a chvíli restujte. Pak přidejte propláchnutou čočku, zalijte vodou a přiveďte k varu. Vařte přiklopené na mírném plameni 10 minut. Poté přidejte i kokosové mléko, šťávu z limetky, rajčata, sůl a vařte přiklopené dalších 10 minut. Nechte přiklopené ještě 5 minut stát.


Podávejte buď samotné ozdobené čerstvým koriandrem, pálivou papričkou a třeba polníčkem nebo s uvařenou jasmínovou rýži.

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

bottom of page