top of page

Salát ze zelené papáji

Množství pro 5 osob


Kdo zavítal do Thajska a propadl místní kuchyni, pravděpodobně také ochutnal jejich skvělý a osvěžující salát ze zelené papáji. Pro ty, kteří tento salát ochutnají poprvé, může být překvapením, že jsou v něm třeba arašídy. Zároveň to ale může prolomit bariéru oříšky a semínka přidávat i do dalších salátů. Za mě tam rozhodně patří a vždycky mě znovu a znovu překvapí, jak skvěle umí salát vylepšit.


Sehnat u nás papáju - onu klíčovou ingredienci pro tento salát - může být trochu problém, nicméně ne neřešitelný. Běžně už ji totiž mívají eshopy s potravinami a pak samozřejmě v Sapě. Navíc jsem vyzkoušela nahradit část nebo celou dávku papáji okurkou a/nebo cuketou. Jde to bez ztráty květinky ;-)

#papája zelená 500 g

V obchodě se dá běžné koupit zralá varianta. Ovšem ta není na salát vhodná. Zelená papája je opravdu sytě zelená s velmi tvrdou kůrou. Pokud se vám papája sehnat nepodaří, zkuste mladé! cukety nebo okurky. Jen je potřeba na nudličky nakrájet jen část bez semínek.

#fazolky zelené dlouhé jedlé za syrova 125 g

Místo fazolek můžete použít i cukrový hrášek nebo česnekové výhonky.

#česnek 8 stroužků

#čilipaprička 2-5 kusy podle jejich síly a požadované pálivosti

#limetka 1-2 kusy

#tamarindovápasta 50 g

I tamarindovou pastu si můžete doma vyrobit. Recept najdete zde.

#cukr 1 lžíce

Ideální je cukr palmový, ale pokud ho nemáte po ruce, sáhněte po třtinovém.

#misopasta 20 g

Já použila ječmen/sója, ale fantazii se meze nekladou. Použijte svou oblíbenou.

#rajčata cherry 150 g

#tamari sójová omáčka 3 lžíce

Pokud používáte rybí omáčku, přidejte ji.

#arašídy nesolené nepražené 1 hrst


Papayu oloupejte a pomocí škrabky na julienne nastrouhejte na nudličky. Namočte je do studené vody s ledem na pár minut.


Mezitím si čerstvé arašídy opražte nasucho na pánvi. Jakmile začnou vonět, přesypte je na čistou utěrku. Jemně je promněte v utěrce, až se sloupnou slupky. V hmoždíři nadrťte arašídy na kousky. Dejte je stranou.


Slijte papayu. Rajčata nakrájejte na čtvrtinky. Fazolky nakrájejte na asi 1-2 cm dlouhé špalíčky.


Do hmoždíře dejte česnek, čili, cukr a rozdrťte. Přidejte i tamarind a miso pastu, limetkovou šťávu a tamari omáčku a promíchejte. Omáčkou přelijte papayu a promačkejte. Přidejte i rajčata a fazolky a promíchejte.


Ochutnejte a případně ještě dochuťte limetkovou šťávou, cukrem nebo některou z past podle vaší preference.


Níže jsem vám vyfotila variantu, kdy jsem papáju nahradila mladými cuketami a fazolky cukrovým fialovým hráškem. Do receptu jsem použila dvojnásobné množství arašídů, protože jsem chtěla vydatnější večeři ;-)
Dočetli jste až sem?

Líbil se vám článek?

Pomohl vám?


Můžete mě podpořit tím, že za něj zaplatíte. Částka je volitelná.


Stačí načíst tento kód pro platbu v mobilním bankovnictví.


Děkuji 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuální nabídku kurzů vaření.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a o


bchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.


bottom of page