top of page

Ramen soba s shiitake

Množství pro 4 osoby


Opravdický ramen se připravuje dlouze přes noc. Do toho se asi pouštět nikdy nebudu. Mám ráda, když to v kuchyni odsýpá. Jsem netrpělivá. Pokud jste také takoví, pak pro vás mám recept na ramen - pro netrpělivé. A samozřejmě vege.


K jídlu doporučuji skvělý španělský seriál Foodie Love, kde hraje ramen jednu z epizodních rolí.krok 1: MARINOVANÁ VEJCE

#vejce 4 kusy

#zázvor oloupaný 15 g

#česnek 4 stroužky

#sójováomáčka Tamari 100 ml

#čajovýnálev z černého čaje velmi silný 150 ml

#datlovýsirup 1 lžíce


Volitelné


Vejce by neměla být čerstvá a před vařením by měla mít pokojovou teplotu. Nezapomeňte je proto hodinu před vyndat z lednice.


Zázvor i česnek oloupejte a nasekejte nadrobno. Přidejte tamari, čajový nálev a datlový sirup. Pokud chcete vejce ostřejší, přidejte i nasekanou čili papričku.


Dejte hřát vodu a jakmile dosáhne bodu varu, pomocí lžíce do ní dejte vejce. Vařte na mírném plameni 6 minut. Buďte přesní. Pak vložte vejce do ledové vody. Ideálně s kostkami ledu.


Jakmile vychladnou, opatrně vejce oloupejte, přendejte je do marinády a nechte ideálně přes noc marinovat.


TIP: Marinádu nevyhazujte. Je možné, že vám takto připravený rámen bude chutnat tak, že si ho budete chtít hned znovu. Pak ji použijete na další vejce ;-)


krok 2: RAMEN PASTA

#sezamovýolej pražený 50 ml

#česnek 6 stroužků

#zázvor oloupaný 15 g

#čilipasta gochujang 1 zarovnaná lžíce

#miso pasta 1 vrchovatá lžíce

#tahini 1 vrchovatá lžíce

#mirin 1 lžíce

Sezamovou pastu tahini seženete stejně jako miso ve zdravých výživách ale i ve větších obchodech nebo na netu. Rozhodně si ji pořiďte, je to nepostradatelná ingredience do hummusu nebo do dalších jídel: pomazánky z lilku baba ganoush či falafelu.  

#datlovýsirup 1 lžíce


Do hrnce dejte sezamový olej a pozvolna na něm restujte nadrobno nasekaný česnek a zázvor. Pozor, abyste česnek nespálili, zhořkne. Zakápněte mirinem a pak přidejte i miso, tahini a čili pastu. Ještě chvíli restujte. Nakonec oslaďte datlovým sirupem.


krok 3: VÝVAR

Určitě jste slyšeli, že pořádný ramen má být z masa. Já ho ale dělám ze zeleninového/cizrnového vývaru s ramen pastou a je skvělý!


Zeleninový vývar si připravuji hromadně jednou za čas a pak si ho zavařuji do sklenic nebo mrazím. Jak? Tady je recept.


Cizrnový vývar si schovávám, když si vařím cizrnu také do zásoby. Nikdy, nikdy, nikdy! ho nevylévejte. Je plný bílkovin a bude se vám hodit, kdykoliv budete vařit omáčku nebo polévku místo zeleninového vývaru.


Ať tak či tak, budete potřebovat 1400 ml vývaru. Nešetřete. Ramen nandejte do opravdu velkým misek.


krok 4: CO DO POLÉVKY

#sezamovýolej pražený 4 lžíce

#shiitake čerstvé 160 g

#tamari sójová omáčka 2 lžíce

#pakchoi 1 kus

#černýsezam 2 zarovnané lžíce


Černý sezam krátce orestujte nasucho na pánvi. Přendejte do mističky a pak na stejné pánvi na polovině sezamového oleje orestujte kloboučky shiitake (nohy odkrojte) nakrájené na proužky. Vyndejte do mističky a dochuťte tamari. Na stejné pánvi krátce orestujte i pokrájené zelí pak choi.


Jarní cibulku nakrájejte našikmo.


Nudle uvařte podle návodu ve větším množství osolené vody. Hotové propláchněte proudem studené vody a zakápněte trochou sezamového oleje.


krok 5: SERVÍRUJEME!

  • přiveďte vývar k varu

  • rozmíchejte v něm připravenou pastu

  • na talíř dejte k jedné straně uvařené nudle, zalijte

  • a na druhou stranu naskládejte připravené suroviny: houby, pak choi a jarní cibulku

  • nakonec rozpulte marinované vejce mokrým ostrým nožem a dejte je také na polévku

  • na závěr posypejte vejce sezamem
Comments


bottom of page