top of page

Svíčková

Množství pro 6 osob


Pokud je základem jídla zelenina, většinou se výsledná chuť úplně změní, pokud ji předem upečete. Stejně je tomu i v případě svíčkové. Kořenovou zeleninu a cibuli nejdříve oloupu a z odpadu si začnu připravovat vývar. Samotnou zeleninu pak upeču v troubě. Úspěch zaručen ;-)


Přikládám i recepty na dokonalé houskové knedlíky nebo na domácí hořčici, která se do svíčkové také přidává.


#mrkev 2 větší kusy

#celer 1/4 bulvy

#petržel kořenová 1 střední kus

#cibule 1 střední kus

#novékoření 3 kuličky

#pepř 4 kuličky

#slunečnicovýolej 30 ml (můžete použít i #máslo)

#citrón šťáva 1 lžíce

Podle chuti lze přidat i jablečný ocet.

#hořčice 1 lžička

Pokud si budete chtít udělat domácí, zde je recept.

#třtinovýcukr 1 lžíce

#tofu marinované 400 g

#voda 600 mlNejdříve si oloupejte kořenovou zeleninu a cibuli. Slupky pak spolu s divokým kořením dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte zhruba 30 minut na mírném plameni.


Mezitím si zeleninu a cibuli nakrájejte na kostky a opékejte v troubě při 190° C do té doby, než začnou okraje hnědnout. Bude to trvat také zhruba 30 minut. Poté troubu vypněte a zeleninu nechte v troubě ještě 15 minut dojít. Má to velký vliv na výslednou chuť omáčky.


Nyní je čas si zadělat houskový knedlík podle tohoto receptu.


Až budete mít hotový vývar, slijte ho a přidejte do něj opečenou zeleninu i ostatní suroviny kromě smetany a tofu. Chvíli povařte. Jde hlavně o citrónovou šťávu, aby se vám následně smetana nesrazila. Pak přidejte smetanu a rozmíchejte. Na závěr osolte a opepřete.


Tofu nakrájejte na plátky a opečte na pánvi na troše oleje.


TIP na závěr: Příprava svíčkové je poměrně zdlouhavá, proto si většinou udělám dvojnásobné množství omáčky a dám si ji do mrazáku. Jen nepřidávejte smetanu. Tu až po opětovném ohřátí. S tím nemám dobré zkušenosti. Do mrazáku jídla raději vždy bez ní. A když už budete v tom, tak si udělejte i dvojnásobné množství knedlíků a dejte si je nakrájené také do mrazáku. Jako když to pak najdete!

 

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuální nabídku kurzů vaření.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.

Comments


bottom of page