top of page

Zelené kari s květákem

Množství pro 4 osoby


Konečně jsem použila zelenou kari pastu, na kterou jsem vám dávala recept už před časem. Ne že bych od té doby zelené kari nedělala, ale nikdy jsem ho nestihla vyfotit :-) Dobrá zpráva je, že v lednici kari pasta vydržela fakt dlouho. Už to nějaký ten měsíc bude.


#květák 1 hlávka

#mrkev 2 kusy

#hrášek mražený hrst

#kokosovýolej 1 vrchovatá lžíce

#zelenákaripasta podle tohoto receptu 3-6 zarovnaných lžic

Množství podle toho, jak moc máte nebo nemáte rádi pálivé. Lze použít i kupovanou, ta ale bude o hodně slanější a i pálivější. S domácí dosáhnete plnější chuti.

#česnek 3 stroužky nasekané

#zázvor čerstvý 1 lžíce oloupaného a nasekaného

#citrónovátráva 4 stonky jen bílé části nakrájené na kolečka

#kokosovémléko 1000 ml

Může být i domácí. Stačí hrst strouhaného kokosu zalít 1 l teplé vody a důkladně rozmixovat a pak scedit.

#třtinovýcukr 1 lžíce

#limetka šťáva z 1 kusu

#koriandr čerstvý hrst

#čilipaprička volitelné

sůl


Všechny suroviny si předem nakrájejte. Suroviny by se měly jen krátce vařit nikoliv rozvařit. Jen tak bude kari dobré a svěží.


Na větší pánvi wok rozehřejte olej a osmažte na něm česnek a zázvor. Jen velmi krátce, protože jinak by česnek zhořkl. Přidejte kari pastu a chvilku opékejte. Pak zalijte trochou kokosového mléka a důkladně rozmícháme. Chvíli povařte a pak přidejte zbytek mléka. Přiveďte opět k varu a přidejte zbylé suroviny. Vařte 5 minut. Pak vypněte plotýnku a dochuťte cukrem, solí, limetkovou šťávou. Na talíři ozdobte koriandrem a případně i čili papričkou, pokud se nebojíte pálivého.


Podávejte s jasmínovou rýží nebo rýží basmati. Jak ji uvařit dokonale?

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

bottom of page