top of page

Bramboračka

Množství pro 4-5 osob


Děti si přivezly od babi a dědy houby, a tak jsme sušili a sušili. A co je z takových sušených hub nejlepší? Bramboračka! Tahle je zahuštěná nastrouhanou dýní a ochucená popencem.


#brambory 3 střední kusy

#sušenéhouby hrst

#mrkev 2 střední kusy

#cibule 1 větší kus

#česnek 4 stroužky

#popenec břečťanovitý hrst čerstvého nebo #majoránka 2 lžíce sušené


Pokud u vás popenec neroste, přidejte víc majoránky. Bylinky chutnají podobě. Kdysi popenec nahrazoval právě majoránku.


#máslo 1 lžíce

#kmín drcený 1/2 lžičky

#dýně hokkaido 1/8 střední

zeleninový vývar podle tohoto receptu nebo vývar z cizrny 1000 ml

#tamari sojová omáčka 1 lžíce

pepř

sůl


Brambory i mrkev oloupejte a nakrájejte na malé kostičky resp. kolečka. Cibuli nakrájejte nadrobno. Česnek oloupejte a nasekejte na malé kousky. Houby zalijte horkou vodou. Dýni nastrouhejte nahrubo.


V hrnci rozpusťte máslo a osmahněte na něm brambory a mrkev spolu s kmínem. Až zelenina zavoní, přidejte cibuli a česnek a restujte zhruba 5 minut. Pak přilijte vývar, houby, dýni a polévku osolte a opepřete. Pokud používáte sušenou majoránku, přidejte ji nyní. Posekaný čerstvý popenec přidejte na na samém konci vaření.


Vařte 15 minut a nakonec dochuťte tamari omáčkou.

 

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

bottom of page