top of page

Ostružinový džem s rumem

Množství na 8 skleniček o objemu 280 ml


Už i ostružiny v rohu naší zahrady začaly plodit natolik, že kromě zobání zbyde i na džem. Lákalo mě ostřejší chuť ostružin doplnit nějakým výrazným rumem a tak jsem sáhla po Arcane z ostrova Mauricius. Džem chutná vážně fantasticky.


Na co ho použít? Na pohankové nebo banánové palačinky? Na vafle nebo si je přidejte do krupicové kaše či jogurtu.


Ostružinový džem jsem připravila s pektinem z citrusů, který už je běžně k dostání ve zdravých výživách nebo bezobalových prodejnách.


PS: Jedinou vadou na kráse dnešního zavařování byla záměna pektinu za prášek do pečiva u první várky :-))) Pěkně to nakypělo!

#ostružiny 1700 g

#voda 100 ml

#cukr 300 - 500 g

Množství cukru si určíte sami podle sladkosti ovoce a podle vašich preferencí. Je to dost ošemetná záležitost. Proto džem při vaření ochutnávejte a cukr přidávejte postupně.

#pektin 12 g

#rum s výrazným aroma 100 g

Já použila Arcane.

#kyselinacitrónová 1 lžičkaDejte si malý porcelánový talířek do lednice.


Ostružiny dejte do velkého hrnce, podlijte vodou a přiveďte k varu. Stáhněte plamen a míchejte, dokud ovoce nepustí šťávu. Asi po 2 minutách ostružiny rozmixujte a přidejte pektin rozmíchaný ve 2 lžících cukru. Přiveďte k varu a vařte 1 minutu. Pak do hrnce nasypejte cukr a vařte dalších 5 minut. Odstavte a přidejte lžičku kyseliny citrónové a rum a důkladně rozmíchejte.


Nyní zkuste lžíci džemu rozetřít po studeném talířku a uvidíte, jak moc bude hustý. Pokud se vám hustota nezdá, můžete ještě chvíli džem povařit. Už ale opravdu jen pár minutek.


Horký džem plňte do čistých vyvařených skleniček a ihned zavíčkujte.


Džem ještě zavařuji. Jak? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.


Na závěr historka, jak jsem se k rumu dostala: V bistru Karlštejn 34 s námi spolupracuje Kryštof Hordina z Warehouse #1, který pro nás uspořádal ochutnávku rumů z celého světa. Na ní mě překvapilo, jak ohromné rozdíly v chutích jednotlivých rumů mohou být. Když jsem ochutnával tenhle, přesně jsem věděla, že díky výraznému aroma bude skvělý do nějakého receptu. Dnes se to potvrdilo. 

Nechtěli byste si se mnou zavařit? Pořádám i kurzy! Tady je inspirace, nebo vymyslíme kurz na míru speciálně pro vás?


Sledujte mě na sociálních sítích, ať vám nic neunikne. Jsem na FACEBOOKU i INSTAGRAMU.
bottom of page