top of page

Rajská omáčka

Množství pro 4-6 osob


Letos se nám urodilo neuvěřitelné množství rajčat. Uvařila jsem z nich už omáčku z pečené zeleniny, sugo na pizzu a dneska mě čeká rajská. Připravit ji, je otázka chvíle. Daleko více času trvá, než ji dochutíte. Každá rodina má jinou variantu, jak rajskou připravovat a co do ní dávat. Já ji zakládám na cibuli, mrkvi a petrželi a nedám dopustit na dochucení pomocí skořice, hřebíčku, bobkového listu, umeocta a datlového sirupu. Zkuste a uvidíte, jestli vám ta moje bude chutnat.


Pokud mám velké množství rajčat, připravím si rajské velký hrnec a zavařím ji. Není nic jednoduššího, než ji pak v panice, že nemám nic pro děti k obědu, vytáhnout ze špajzu.


K rajské se nejlépe hodí houskový knedlík a do ní třeba grilované marinované tofu nebo seitan.#rajčata krájená (možné i z plechovky) 400 g

#protlak rajčatový 70 g

#cibule 1 větší kus

#mrkev 2 střední kusy

#petržel 1 střední kus

#špaldovámouka nebo #rýžovámouka hladká 1 lžíce

#máslo 1 lžíce

#olej 3 lžíce

#skořice celá 1 kus

#umeocet 2 lžíce

#datlovýsirup 2 lžíce

#voda 700 ml


Předehřejte troubu na 180° C.


Cibuli, mrkev a petržel omyjte a oloupejte. Slupky dejte do hrnce, přidejte vodu a přiveďte k varu. Na mírném plameni vařte zhruba 30 minut. Do vývaru můžete přidat i divoké koření (bobkový list, pepř, nové koření) a nať petržele a libečku.


Oloupanou zeleninu nakrájejte na kousky. Dejte na pečícím papírem vystlaný plech, přidejte olej a máslo a pečte v troubě zhruba 30 minut.


Opečenou zeleninu dejte do rozpáleného hrnce a přidejte koření, zaprašte moukou a po chvíli míchání přidejte i protlak. Asi minutku restujte a pak přidejte rajčata a po další chvilce zalijte vývarem. Přiveďte k varu a vařte zhruba 15 minut. Poté vyndejte koření a omáčku buď propasírujte nebo rozmixujte. Nakonec dochuťte octem, datlovým sirupem a na úplně konec případně dosolte.


Občas dělám rajské víc a pak si ji zavařím. Není nic jednoduššího, než ji pak v panice, že nemám nic pro děti k obědu, vytáhnout ze špajzu.


Jak zavařuji? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.

Comentários


bottom of page